Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Pielęgnacja stóp zimą - lecznicze kąpiele

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2894 Autor:

Pielęgnacja stóp zimą jest nie tylko zabiegiem bardzo przyjemnym, ale także niezbędnym jeśli chcemy latem eksponować gołe stopy...

Pielęgnacja stóp zimą - lecznicze kąpiele
Pielęgnacja stóp zimą jest nie tylko zabiegiem bardzo przyjemnym, ale także niezbędnym jeśli chcemy latem eksponować gołe stopy.
O tej porze roku nasze nogi są bardzo często zziębnięte, przesuszone, brzydko pachną. Wszystko za sprawą grubych skarpet i zakrytych butów. Skóra nie oddycha, często się poci dlatego warto dopieścić stopy domowymi kąpielami, solami, masażami.

 

Pielęgnacja stóp zimą - Kąpiele stóp

pielęgnacja stóp zimą

Kąpiel solankowa - nawilża


Solanki zawierają bardzo cenne dla skóry sole mineralne mp. magnezu, jodu, bromu, żelaza i to w dosyć dużych stężeniach.

Solanki mają za zadanie głównie nawilżyć skórę i odżywić ją. Solanki bardzo dobrze też wpływają na stan naszych paznokci. W trakcie kąpieli solankowej warto zrobić peeling stóp.

Przygotowanie kąpieli:

Wsyp do miski z ciepłą wodą dwie garści solanki. Włóż nogi do miski na około 20 minut. Woda powinna być dobrze ciepła, ale nie gorąca. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20-25 minut. Bardzo ważną zasadą jest by nie spłukiwać sto po wyjęciu ich z solanki. Pod koniec kąpieli możemy zrobić peeling masując solanką zrogowaciały naskórek. Kąpiel solankową warto robić raz w tygodniu.

 

Kąpiel szałwiowa - zmniejsza potliwość stóp


Szałwia to niesamowite zioło - można wykorzystywać jej moc w wielu dolegliwościach. Na stopy działa jak najlepszy antyperspirant warto więc to wykorzystać zimą. Napar z szałwii ma działanie bakteriobójcze i wysuszające. Dzięki temu pozbędziemy się także brzydkiego zapachu stóp.

Przygotowanie kąpieli:

3-4 torebki szałwii zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem około 10 minut. Napar odcedzamy i przelewamy do miski z ciepłą wodą. Moczymy stopy nie dłużej niż kwadrans, nie spłukujemy stóp po kąpieli, a jedynie bardzo dokładnie wysuszamy ręcznikiem.

Nogi po takiej kąpieli warto wysmarować antyperspirantem w kulce i pozwolić mu wyschnąć. Na nadmierną potliwość stóp dobrze działają też skarpetki z jonami srebra.

 

Kąpiel cynamonowa - na zmarznięte stopy


Cynamon ma bardzo silne działanie jak i zapach. Działanie można wykorzystać do rozgrzania stóp zimą, natomiast zapach cudownie poprawia humor.

Przygotowanie kąpieli:

Łyżkę cynamonu w proszku zalewamy szklanką wrzątku i parzymy jakieś 10 minut. Tak zaparzony cynamon przelewamy do miski z wodą. Dodajemy szklankę mleka i 2-3 łyżki oliwy. Stopy w takiej kąpieli powinny być trzymane przez 15 minut. Po wyjęciu stóp z wody należy je dobrze spłukać z resztek cynamonu i osuszyć ręcznikiem.

Pamiętajmy, że cynamon jest wbrew pozorom bardzo silną przyprawą, więc jeśli mamy uszkodzoną skórę na stopach zrezygnujmy z kąpieli. Jeśli natomiast kąpiel robimy osobie starszej nie przesadzajmy z temperaturą wody. Za gorącą kąpiel może doprowadzić do obrzęku kostek lub nawet zakrzepicy.

Jeśli nie lubisz cynamonu zrób sobie rozgrzewającą kąpiel w galaretce TALASSO.

 

Kąpiel mentolowa - ulga na opuchnięte stopy


Mentol ma właściwości chłodzące przez co jest doskonałym remedium na opuchnięte, zmęczone po całym dniu stopy. Jeśli masz problemy z krążeniem to także coś odpowiedniego dla ciebie!

Kąpiel mentolowa niweluje uczucie zmęczenia i ściąga opuchliznę, skutecznie odświeża i daje uczucie lekkich nóg.

Przygotowanie kąpieli:

Garść soli morskiej wsyp do miski, dodaj kilka kropel olejku mentolowego. Włóż nogi do tak przygotowanej wody na jakieś 15 minut. Jeśli masz stopy skłonne do puchnięcia warto po takiej kąpieli wysmarować nogi (nie tylko stopy, ale ważne są też łydki i uda) żelem na kruche naczynka, np. takim z wyciągiem z kasztanowca.

 

Kąpiel rumiankowa - leczy otarcia


Rumianek od lat jest znanym i lubianym środkiem na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Działa przeciwzapalnie, odkażająco. Jeśli do rumianku dorzucimy korę dębu - zahartujemy skórę przed otarciami i innymi bolesnymi uszkodzeniami. 

Przygotowanie kąpieli:

Cztery torebki herbatki rumiankowej i 2 torebki kory dębu zalewamy 2 litrami wrzątku, odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie napar rumiankowo-dębowy przelewamy do miski w której będziemy moczyć stopy. Pamiętaj tylko by po takiej kąpieli nie pocierać ręcznikiem o skórę, bo możesz zaognić ranki. Kora dębu ma właściwości odkażające ale i bardzo brudzi skórę więc jeśli twoje stopy po takiej kąpieli będą brązowe - nie martw się- ten kolor zniknie w kilka dni - dlatego właśnie taka kąpiel polecana jest szczególnie zimą, a nie latem gdy chodzimy w odkrytych butach.

 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***