Masz problem z rachunkami? Wydaje ci się, że coraz więcej płacisz za prąd? Może wcale ci się nie wydaje - może faktycznie tak jest! Niestety prognozy nie są dobre i te rachunki z miesiąca na miesiąc mogą być coraz wyższe. Co można z tym zrobić? Można zacząć oszczędzać energię! Wiesz jak to zrobić? My wiemy! :)
W dzisiejszym artykule podamy ci 20 prostych sposobów na to jak obniżyć rachunki i zacząć żyć oszczędniej. Sama zobaczysz, że wystarczy tak niewiele, a tak dużo możesz oszczędzić.
1. Zmień wszystkie żarówki na energooszczędne. Taki mały trik, a bardzo dużo daje!
2. Lodówka i zamrażarka powinny znajdować się w pomieszczeniu, w którym jest chłodno wtedy pobierają mniej energii.
3. Do lodówki nie wstawiamy ciepłych dań, bo będzie niepotrzebnie działać na zwiększonych obrotach i pobierać więcej prądu.
4. Wymień stare garnki na nowe. Może wydawać ci się to zbędnym wydatkiem, ale to w czym gotujesz też ma duże znaczenie nie tylko dla oszczędzania ale i zdrowia. Jeśli podczas gotowania przykryjesz garnek przykrywką, danie zrobi się szybciej i mniej prądu żużyjesz podczas gotowania.
5. Jeśli już mowa o gotowaniu, to bardzo dobrym sposobem na tanie gotowanie jest kupienie termomiksa lub szybkowara. W tych urządzeniach ugotujesz szybciej i taniej!
6. Odgrzewasz tylko jednego kotleta, albo łyżkę zupy z poprzedniego dnia? Zrób to w mikrofalówce. Będzie oszczędniej. Jeśli mamy do podgrzania jedną niewielką rzecz nie warto korzystać z kuchenki gazowej.
7. Jeśli pieczesz coś w piekarniku pamiętaj, że częste jego otwieranie powoduje ucieczkę ciepła i dłuższe pieczenie.
8. Może warto wymienić tradycyjny czajnik na elektryczny? Jeśli masz skłonności do pozostawiania czajnika na gazie bez gwizdka, a woda gotuje się bez kontroli przez długi czas, to naprawdę warto zmienić przyzwyczajenia albo czajnik!
9. Unikaj ciężkich i ciemnych zasłon w oknach zabierają dużo światła naturalnego, które masz za darmo. Im dłużej w domu będzie widno tym mniej prądu zużyjesz do oświetlania pomieszczeń.
10. Pamiętaj by zawsze wyłączyć światło jeśli wychodzisz z pokoju, choćbyś miała wrócić za minutę. Czasami z tej minuty zrobi się pięć, a pięć minut dziennie każdego dnia to miesięcznie spory koszt.
11. Podobnie jest z komputerem. Jeśli odchodzisz od komputera - wyłącz go lub chociaż wprowadź w stan hibernacji.
12. Energia elektryczna należy do najdroższych źródeł ciepła jeśli możesz to u siebie zmienić, zrób to jeśli nie - korzystaj z niej rozważnie.
13. Telewizor, kuchenka mikrofalowa, ładowarka do komórki - te urządzenia nawet nie używane a podłączone do gniazdek pobierają prąd. Zawsze wyciągaj wtyczki z gniazdek - na noc i na twoją nieobecność w domu.
14. Jeśli robisz pranie rób to na programie ekonomicznym. Zawsze ładuj pralkę do końca, nie warto jest uruchamiać całego dużego urządzenia dla jednej czy dwóch rzeczy.
15. Kupuj droższe proszki do prania. Wydaje ci się to zbędne? Droższy proszek dopierze pranie szybciej i w niższych temperaturach. Kupowanie tanich proszków, a później pranie na najwyższym programie przy maksymalnym podgrzewaniu wody w pralce naprawdę nie jest bardziej ekonomiczne.
16. Zainwestuj w zmywarkę jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś. Ręczne zmywanie zużywa nawet 10 razy więcej wody niż ekonomiczna zmywarka.
17. Wietrzenie pomieszczeń jest bardzo ważne. Pamiętaj jednak, że wietrzymy konkretnie, ale krótko. I na czas wietrzenia zakręcaj kaloryfery!
18. To samo dotyczy ogrzewania mieszkania w czasie gdy nie ma nas w domu. Na ten czas także warto wyłączyć kaloryfery.
19. Jeśli używasz w domu bojlera zastanów się czy musi on grzać wodę przed cały czas. Może warto zainwestować w czujnik, który będzie się włączał przed kąpielą i wyłączał zaraz po niej? Ten kto nie używa bojlera nie będzie pewnie tego rozumiał, ale takie ogrzewanie wody wiąże się z naprawdę ogromnymi kosztami.
20. Wszystkie nowe sprzęty RTV i AGD są energooszczędne. Nie namawiamy do zmiany lodówki, pralki, grzejników, czajników aczkolwiek warto przy kolejnym zakupie zainwestować w sprzęt, który będzie oszczędzał energię, taka inwestycja naprawdę bardzo szybko się zwróci!