Dzisiaj jest: 18.6.2019, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Karta płatnicza w podróży - 4 najczęściej popełniane błędy

Dodano: rok temu Czytane: 1413 Autor:

Karta płatnicza w podróży - zastanawiasz się jak posługiwać się kartą płatniczą podczas wyjazdów, by nie stracić pieniędzy na koncie? Poznaj 4 najczęściej popełniane błędy

Karta płatnicza w podróży - 4 najczęściej popełniane błędy
Karta płatnicza w podróży. Z jednej strony wygoda i bezpieczeństwo. Możliwość wypłacania pieniędzy, kiedy faktycznie się ich potrzebuje. Brak konieczności noszenia większych kwot przy sobie i stres z tym związany.
Z drugiej jednak strony - karta płatnicza to także zagrożenie. Często wynikające z niefrasobliwości jej posiadacza. Jak ustrzec się przed utratą pieniędzy? Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa i nie popełniając najpopularniejszych błędów
 

Karta płatnicza i PIN w jednym miejscu

 
Nadal wiele osób noszących przy sobie karty płatnicze w tym samym miejscu noszą PIN. W portfelu czy w torebce - obok karty spokojnie lezy sobie karteczka z zapisanym numerem PIN do karty płatniczej. Jeśli taka torebka czy portfel zostanie zgubiony czy ukradziony - kłopoty gotowe. I to na własne życzenie. Nie wiem czy znajdzie się bank, który uwzględni reklamację na transakcje, w których został podany prawidłowy numer PIN.
Kolejnym równie częstym przewinieniem, osób korzystających z kart płatniczych jest ustawianie kodu PIN zawierającego końcówkę roku w którym się urodził właściciel i miesiąc. To jedne z pierwszych kombinacji jakie złodziej wprowadzi chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu. I w naprawdę wielu przypadkach z drugiego podejścia nie będzie musiał korzystać.
Rada jest taka - jeśli już musisz mieć PIN przy sobie - zaszyfruj go w tylko sobie wiadomy sposób. Wtedy prawdopodobieństwo trafienia w prawidłowe liczby zmniejsza się dużo bardziej i jest szansa że złodziej nie da rady dobrać się do konta.
 

Karta płatnicza i jej zastrzeganie

 
Jeśli zauważyłaś że Twoja karta płatnicza znikła, nie wiesz gdzie jest i czy przypadkiem nie padłaś łupem złodzieja - najlepiej od razu ja zastrzec. Niestety wiele z osób korzystających z kart nie zna tego numeru i nie ma go nigdzie zapisanego. Oczywiście można w każdej chwili zadzwonić na infolinię banku i próbować się połączyć z odpowiednim działem. Ewentualnie poszukać informacji w internecie. Jednak w ten sposób tracimy czas w czasie którym złodziej może kraść nasze pieniądze. Dlatego dobrze aby numer telefonu służący do zastrzegania karty jeszcze przed podróżą wpisać do spisu telefonów w komórce. Oraz na wszelki wypadek - jeszcze gdzieś - w notes, na kartce w portfelu swoim i partnera. Taka ostrożność może zaoszczędzić nam sporo problemów. Ponieważ po zastrzeżeniu karty za wszelkie transakcje które zostały wykonane przy użyciu tej karty płatniczej - odpowiada bank
 

Karta płatnicza w cudzych rękach

 
Czasami w Polsce i za granicą możemy natknąć się na sprytnych oszustów. Którzy nie ukradną Ci karty - tylko będą starali się spisać z niej wszelkie potrzebne numery, w tym numery CVC. I w ten sposób narazić Cię na niezaplanowane zakupy internetowe - na produkty, których nigdy na oczy nie zobaczysz.
 

Karta płatnicza i PIN

 
Gdy wpisujesz PIN - staraj się by jak najmniej było widoczne które cyferki wybijasz. jeśli podczas płatności nie będziesz zwracała na to uwagi - być może komuś uda się dojrzeć i zapamiętać Twój kod PIN. A wtedy wystarczy już Ci ją tylko odebrać. W myśl zasady - "Strzeżonego Pan Bóg strzeże" podczas płatności zachowaj czujność i bądź ostrożna.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane