Dzisiaj jest: 12.7.2020, imieniny: Brunona, Jana, Wery

Dom bez chemii, czyli domowe środki czystości

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1834 Autor:

Domowe środki czystości w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne.

Dom bez chemii, czyli domowe środki czystości

Domowe środki czystości w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Zmieniamy się, zmieniamy swój styl życia, chcemy być eko. Czy jest to trudne? Raczej nie. Wystarczy sięgnąć pamięcią wstecz i wykorzystać sprawdzone babciowe sposoby na sprzątanie. Wszystkie środki czystości masz w domu - możemy się założyć! Sprawdź nasze propozycje, a sama się przekonasz jak łatwe i tanie jest sprzątanie bez chemii.

Domowe środki czystości - soda oczyszczona

dom bez chemii


Jest powszechnie dostępna, kosztuje grosze. Jeśli do tej pory dodawałaś sodę tylko do spulchnienia ciasta poznaj jej drugie oblicze! Soda jest niedocenianą substancją ekologiczną całkowicie biodegradowalną. Wystarczy zmieszać ją z odrobiną wody, a powstałą pastą czyścić meble kuchenne, okapy, wannę, płytki ścienne czy podłogowe. 

Domowe środki czystości - ocet

dom bez chemii


Ocet sprawdza się bardzo dobrze w kuchni jako przyprawa, ale ocet ponieważ ma odczyn kwaśny - świetnie czyści rdzę i kamień. Ocet ma działanie bakteriobójcze, zabija zarazki, usuwa osady i przykre zapachy. Octu można używać zarówno do sprzątania jak i do prania. Nie obawiajmy się silnego zapachu octu, naprawdę szybko się ulatnia. Ocet przyda się do czyszczenia kamienia i rdzy na armaturze kuchennej i łazienkowej, do czyszczenia zlewów garnków, czajników. Można nim także przecierać wnętrze piekarników, mikrofalówek.

Domowe środki czystości - cytryna

domowe środki czystości


Cytryna jest dostępna w każdym sklepie. Najczęściej dodajemy ją do herbaty, a czemu by nie używać jej do sprzątania? Nie dość, że pomoże nam usunąć brud, kamień to jeszcze nada pięknego zapachu. Wyciśnij sok z cytryny, połącz go z odrobiną wody i dodaj do spryskiwacza. Domowy pachnący odkamieniacz jest gotowy do użycia!

Domowe środki czystości - sól

domowe środki czystości


Sól nadaje potrawom wyrazistości. Bez soli nie uda się pieczeń, bez soli zupa nie będzie tak dobrze smakować. Sól jest także bardzo fajnym środkiem odkażającym i ściernym. W połączeniu z cytryną tworzy super silną pastę ścierającą nawet bardzo stare i ciężkie zabrudzenia.

Domowe środki czystości - orzechy piorące

domowe środki czystości


Orzechy piorące to łupiny z tzw. drzewa mydlanego.  Orzechy te zawierają saponinę - naturalny detergent całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiej skóry i dla środowiska. Z orzechów należy przygotować wywar, który można używać do prania, zmywania, czyszczenia, a nawet do kąpieli czy mycia włosów. Orzechy piorące są bardzo delikatne, aczkolwiek skuteczne w działaniu. Z kilku łupin można zrobić duże pranie i to kilkakrotnie. 

Jak widać dom bez chemii nie jest czymś nierealnym. 

A Ty jak sprzątasz mieszkanie?

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.