Jak nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi - przykład idzie z góry
Zanim zaczniesz wymagać cudów od dzieci - przyjrzyj się swojej postawie. W jaki sposób zarządzasz pieniędzmi? Prowadzisz budżet, wiesz jakie są koszty stałe utrzymania Waszej rodziny, ile wydajecie na jedzenie, opłaty czy transport? Idąc na zakupy ulegasz chwilowym zachciankom, czy masz je przemyślane i najlepiej zapisane na liście?
Dzieciaki na wszystko patrzą - i co tu dużo mówić - w wielu kwestiach po prostu Was rodziców naśladują. W podejściu do finansów osobistych i zarządzania pieniędzmi także. Jeśli dziecko widzi, że pieniędzy nigdy Wam nie wystarcza do przysłowiowego pierwszego, a Ty lubisz impulsywne zakupy rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz - nie oczekuj że zachowanie dziecka będzie lepsze od Twojego. Ono Cię naśladuje. Tylko zamiast Twoich zachcianek - ma swoje własne - które dodatkowo mogą pogrążyć Wasz budżet
Jak nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi - szczera rozmowa
Dzieciaki rozumieją więcej niż nam się wydaje. Widzą wszystko i wyciągają własne wnioski. Co z tego, że mówisz do nich nie mam pieniędzy, a za chwile widzą - jak płacisz za zakupy albo opłacasz rachunki. Bez wyjaśnienia podstaw - przekaz i wniosek jaki wyciągnie dziecko - jest prosty. Rodzice kłamią.
Dlatego zamiast mówić, że nie masz pieniędzy - poświęć trochę czasu i przeprowadź z dzieciakami "poważną rozmowę". Rozmowę, w której wyjaśnisz jakie są dochody Waszej rodziny, skąd pochodzą oraz czego wymagają od rodzica. Mówiąc krótko - wytłumacz im, że pieniądze otrzymujecie za wykonywaną pracę. A aby wykonać pracę - trzeba poświęcić jej czas. I w ten sposób - nowy zestaw klocków lego, o którym dziecko marzy to np. 5 dodatkowych godzin w pracy ukochanej mamusi. Dzieci nie widzą tego związku - i warto im go pokazać i wytłumaczyć.
Kolejna kwestia konieczna do wytłumaczenia - wydatki stałe Waszej rodziny. Dzieci nie zdają sobie sprawy - że płacicie za możliwość mieszkania w Waszym domku (czy wynajętym, czy za który spłacacie kredyt), światło, wodę, telewizję i bajki, które ogląda. Samochód, nianię, przedszkole czy jedzenie. Warto uświadomić to dzieciom - oraz pokazać im, ile pieniędzy faktycznie odchodzi z Waszych zarobków na opłaty.
Najlepiej - przyjść z gotówką do domu. Pokazać ile się zarobiło w danym miesiącu. A następnie zarobione pieniądze poukładać na "kupki" które pokrywają rachunki za jedzenie, transport, media i tak dalej. Jeśli nie masz gotówki - do takiej rozmowy mogą posłużyć pieniądze do zabawy z gry np. Monopol.
Następnie warto wyjaśnić, że pozostałe pieniądze są na przyjemności i np. wakacje czy prezenty. I jeśli wydamy je dzisiaj wszystkie - to jutro nie będziemy mieli za co pojechać na wymarzone wakacje.
Dzięki takiej rozmowie - dziecko znacznie lepiej zrozumie świat pieniądza, który warunkuje nasze życie.
Jak nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi - kieszonkowe
Teoria - teorią - ale obchodzenia pieniędzmi najlepiej uczyć się w praktyce. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest przyznanie dzieciom kieszonkowego na ich potrzeby. Stała, miesięczna czy tygodniowa kwota, która nie jest uzależniona od zachowania dziecka czy wywiązywania się z obowiązków szkolnych czy domowych. Kieszonkowe potraktuj jako niezbędną pomoc naukową, którą dziecko musi mieć do pogłębiania wiedzy z zakresu edukacji finansowej. To ono decyduje jak wydaje te pieniądze, na co i kiedy. Jedyne o czym musisz pamiętać - to ustalić zasady z dzieckiem - na co dostaje te pieniądze i czego Ty jako rodzic nie będziesz mu już kupował. Bo ma własne pieniądze. Więcej o kieszonkowym (ile dawać, jakie zasady ustalić) przeczytasz tutaj
Jak nauczyć dzieci zarządzania pieniędzmi - pomoce naukowe
W nauce zarządzania pieniędzmi warto wykorzystywać dostępne pomoce, w postaci gier i książek.
Z gier polecam zabawę w sklep, restaurację, pocztę, a dla starszych dzieci gry ekonomiczne: Monopol czy Cashflow. W ten sposób wiedzę przemycisz w bardzo przyjemny sposób dla dzieci.
Dobrym pomysłem jest też posiłkowanie się książkami. Na przykład "Świat pieniądza", który można wygrać w konkursie na blogu Mamonik.pl
Ps. Jeśli jesteś rodzicem i masz potrzebę pogadać z innymi rodzicami o swoich pociechach - zapraszamy do zamkniętej grupy na FB Rodzic Level Expert