Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Kąpiele słoneczne - szkodliwe czy nie?

Dodano: 6 lat temu Czytane: 3706 Autor:

Unikanie słońca może nam tak samo zaszkodzić jak jego nadmiar...

Kąpiele słoneczne - szkodliwe czy nie?
Piękna opalenizna już od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Chociaż niektórzy przestrzegają przed słońcem, to nie jest prawdą, że jest bardzo szkodliwe. Wszystko jest dla ludzi, jeśli jest stosowane z umiarem. No pewnie, że przesiadywanie godzinami w solarium nie jest dobre. Tak samo jak leżenie plackiem na plaży od rana do wieczora. Jednak unikanie słońca może nam tak samo zaszkodzić jak jego nadmiar.

Lubicie poczuć na skórze przyjemne, ciepłe promienie słoneczne? Dzięki nim nasz organizm lepiej przyswaja wapń, ponieważ wówczas skóra produkuje dużo witamin z grupy D, które są niezbędnym budulcem kości. Przebywanie na słońcu jest też polecane osobom cierpiącym na łuszczycę, egzemę. Słońce pomaga zwalczyć stres i obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom hormonów i zwiększa produkcję serotoniny, która wprawia nas w dobry nastrój.


 

Kąpiele słoneczne - jak ich zażywać, by sobie nie zaszkodzić?

Codzienna ekspozycja na słońce powinna być poprzedzona obfitym wysmarowaniem skóry kosmetykami z filtrem. Jeśli nie mamy pod ręką kremu musimy wiedzieć, że długie przebywanie na słońcu może nam zaszkodzić. 45 minut dziennie przed godziną 9.00 i po godzinie 16.00 bez użycia kosmetyków z filtrem poprawi nam samopoczucie i jednocześnie nie zaszkodzi, ale nie oddawajmy się takim kąpielom słonecznym dłużej niż wyznaczony czas.

Jeśli cierpisz na osteoporozę lub częste złamania kości wręcz zalecane jest przebywanie na słońcu codziennie przez 15 minut. W ten sposób zmobilizujemy organizm do produkcji witaminy D i wzmocnienia kości.

Są takie osoby, które w dzień pracują i nie mają szansy na wychodzenie na słońce. Takim osobom zalecane jest codzienne przyjmowanie witaminy D, która trochę rekompensuje brak słońca. Witaminę D znajdziemy też w niektórych produktach spożywczych: żółtku jaj, tranie, mleku krowim, sojowym i ryżowym, podrobach, łososiu, sardynkach, śledziu.

Jeśli zamierzamy przebywać dłużej na słońcu nie możemy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Dzięki temu nie tylko ochronimy skórę przed szkodliwym promieniowaniem, ale także unikniemy przedwczesnego starzenia się, zmarszczek, krostek, pieprzyków, raka skóry. 

Chociaż kremy z filtrem są bardzo ważne, to do większości komercyjnych produktów niestety dodawane są substancje silnie podrażniające. Czasami nawet możemy nie wiedzieć, że to krem z filtrem nas uczulił i zwalić wszystko na zbyt długie opalanie. Dlatego tak bardzo ważne jest czytanie etykiet i składów.

Jeśli poparzymy się słońcem warto stosować naturalne produkty do leczenia oparzeń, które nie tylko złagodzą bóle, ale także pomogą nam zregenerować skórę.

 

Do leczenia oparzeń ( i to nie tylko słonecznych) idealnie nadaje się kolagen naturalny. Kolagen naturalny silver i platinum to dwa flagowe produkty, które nie mają sobie równych jeśli chodzi o kwestie odnowy naskórka po poważnych uszkodzeniach. Kolagen działa rozjaśniająco, zmiękczająco oraz wygładzająco, wpływając korzystnie na skórę. Ponieważ w składzie nie ma żadnych substancji sztucznych można go stosować nawet u malutkich dzieci. 
 

Czy wiesz jaki masz fototyp skóry?


Fototypy skóry to numeryczny schemat klasyfikacji koloru ludzkiej skóry. Według klasyfikacji, którą w 1975 zaproponował amerykański dermatolog Thomas B. Fitzpatrick, u ludzi można wyróżnić 6 typów skóry (tzw. fototypy), w zależności od reakcji skóry na promieniowanie ultrafioletowe.

Ta klasyfikacja powstała, aby móc dobierać właściwe dawki promieniowania w leczeniu osób z chorobami skóry.

Fototyp I

Blady kolor skóry, niebieskie lub piwne oczy, włosy blond lub rude, bardzo często piegi

Zawsze ulega oparzeniom, nigdy się nie opala


Fototyp II

Jasny kolor skóry, zielone lub piwne oczy, włosy blond, rude lub brązowe, często piegi

Zazwyczaj ulega oparzeniom, trudno się opala


Fototyp III

Kremowy kolor skóry, ciemny blond lub brązowe włosy, szare lub brązowe oczy, rzadko piegi

Umiarkowanie ulega poparzeniom, opala się przeciętnie


Fototyp IV

Jasnobrązowa do oliwkowej skóra, ciemne włosy, brązowe lub ciemnobrązowe oczy, brak piegów

Rzadko ulega oparzeniom, zawsze się opala


Fototyp V

Brązowa skóra, ciemne lub czarne włosy, ciemnobrązowe oczy

Bardzo rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala


Fototyp VI

Ciemnobrązowa lub czarna skóra, czarne włosy, ciemnobrązowe oczy, brak piegów

Nigdy nie ulega oparzeniom, nigdy się nie opala


Źródło: Wikipedia
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***