Dzisiaj jest: 18.1.2021, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Jak urządzić dom - Zasady feng shui w sypialni

Dodano: 3 lata temu Czytane: 3520 Autor:

Wiele tysięcy lat temu starożytni Chińczycy odkryli, że jakość ich życia poprawia się gdy nie przeciwstawiają się naturze, lecz żyją z nią w harmonii...

Jak urządzić dom - Zasady feng shui w sypialni
Zasady feng shui w sypialni mają niemałe znaczenie i to nie tylko ze względu na nasz sen. Jeśli checmy cieszyć się dobrym zdrowiem i dostatkiem lepiej wystrzegać się wszystkiego co zaburza spokój i porządek.
Feng shui znaczy "wiatr i woda" i jest sztuką życia w harmonii z naturą. Gdy żyjemy w harmonii ze wszystkimi innymi istnieniami nasze życie przebiega gładko i jest nam łatwiej osiągnąć zamierzone cele. O tym jak bardzo ważne jest to gdzie mieszkamy i jak umeblujemy nasze mieszkanie można się przekonać już w czasach studenckich. Jeśli mieszkaliśmy kiedykolwiek w akademiku albo na stancji na pewno docenimy własny kąt.

Z poprzedniego artykułu o feng shui można się było dowiedzieć jak urządzić kuchnię zgodnie z zasadami feng shui, dziś dajemy wskazówki dotyczące meblowania i ustawienia sypialni.

 

Zasady feng shui w sypialni

Sypialnia jest równie ważnym pomieszczeniem w domu co kuchnia. Człowiek spędza w łóżku statystycznie około 8 godzin w ciągu doby. Sypialnia powinna być więc miejscem dającym poczucie bezpieczeństwa, w którym możemy się cieszyć głębokim, przynoszącym odpoczynek snem.


Wybierając miejsce na sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui pamiętajmy, by to pomieszczenie było jak najdalej od drzwi wejściowych. W feng shui dom często dzieli się na część wewnętrzną i zewnętrzną. W części zewnętrznej znajduje się główne wejście oraz pokoje - pokój dziecięcy, jadalnia. Część wewnętrzna składa się bardziej z prywatnych pomieszczeń, takich jak toaleta, łazienka i sypialnie.
Jeśli drzwi do sypialni znajdują się na linii drzwi wejściowych to bardzo źle - zanika wówczas poczucie bezpieczeństwa jakie uzyskujemy umiejscawiając sypialnię w wewnętrznej części mieszkania. Jeśli mamy taką możliwość nie umieszczajmy sypialni na wprost łazienki lub kuchni gdyż zapachy przenikające z tych pomieszczeń będą przenosiły się do niej i zaburzały harmonię.

W sypialni bardzo ważne jest łóżko. Łóżko zgodnie z zasadami feng shui powinno znajdować się w miejscu, z którego osoba na nim leżąca będzie zawsze widzieć kto wchodzi do pokoju. Jednocześnie pamiętajmy, by nogi łóżka nie były skierowane wprost na drzwi. Takie ustawienie to "pozycja śmierci". Nawet jest takie słynne powiedzenie "wynosić nogam do przodu", które jest zwrotem oznaczającym śmierć. Chińczycy nie ustawiają łóżek by spać "nogami do przodu", bo przypomina im to o czasach gdy na dziedzińcach świątyń ustawiano w szeregach trumny i czekano na dzień pogrzebu.
Czasami na suficie są widoczne belki sufitowe. Raczej nie zdarza się to w mieszkaniach, tylko domach. Jednak bez względu na to belki sufitowe uznawane są za zatrute strzały i nie powinny przebiegać nad łóżkiem. W feng shui uważa się, że taka belka będzie powodować bóle w tej części ciała nad którą się znajduje. Jeśli więc śpimy tak, że belka przebiega nad naszym kręgosłupem będziemy mieć problemy z plecami. Czasami jest jednak tak, że nie możemy belek sufitowych zastąpić niczym innym i muszą być tam gdzie są. Wówczas starajmy się tak ustawić łóżko, by belka przebiegała wzdłuż łóżka - to najlepsze rozwiązanie.

Zagłówek łóżka dobrze, by dochodził do ściany i na pewno nie powinien znajdować się pod oknem. Wedle zasad feng shui takie ustawienie zagłówka powoduje brak poczucia bezpieczeństwa. To jest dobre rozwiązanie także ze względu na zdrowie. Sypialnia jest przecież często wietrzona, a siedzenie czy leżenie w przeciągach sprzyja chorobom.
Jeśli masz problemy ze snem sprawdź czy oby twoje łóżko nie stoi za daleko od ściany. Wedle zasad feng shui łóżko powinno dotykać ściany jedną krawędzią - to daje poczucie bezpieczeństwa i zapewnia człowiekowi spokojny, głęboki sen.

Lustra w sypialni należy stosować bardzo ostrożnie. Lustro nie może stać naprzeciw łóżka. Feng shui mówi, że jeśli zbudzimy się w nocy i spojrzymy w lustro możemy się przestraszyć widząc ducha lub wziąć swoją postać za ducha. Lustra w sypialni nie sprzyjają związkowi. Luster nie wieszajmy też naprzeciw wejścia do sypialni, bo będą odbijać Ch'i, które próbuje wejść do pokoju.

W feng shui bardzo ważna jest harmonia, ale i szczęście. Osoby, które śpią w sypialni powinny mieć przyjemny widok przed zaśnięciem i po przebudzeniu. Może to być piękny widok z okna lub fototapeta na ścianie. Jeśli już mowa o oknie - to powinno ono pozwalać na swobodne przewietrzenie pokoju i wpuszczenie światła słonecznego. Nie jest dobrze jeśli okno jest zasłonięte nawet częściwo np. przez szafę. 

Chińczycy wierzą, że padanie promieni słonecznych bezpośrednio na łóżko nie jest zdrowe. Chcemy aby jak najwięceh Ch'i weszło do sypialni, ale większość Ch'i wchodzi przez drzwi. Łóżko w sypialni służy jednak nie tylko do spania. Czesto na nim odpoczywamy czy uczymy się. 

Jeśli chodzi o ozdobę okna to warto mieć ciężkie grube zasłony, które chronią nasz dom przez zła energią tzw. zatrutymi strzałami. 
Zastosuj się do zasad feng shui aby zachować spokój i cieszyć się szczęściem. Postaw łóżko w odpowiednim miejscu, przy łóżku postaw komódkę z lampką nocną, a dywan i tapeta niech będą odzwierciedlały twój żywioł.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • how deep should a walk in shower be
    2018-12-14 20:33:26 Zgłoś
    That’s what BestReviews is all about: providing consumers with the information they need to make smart purchasing decisions. So if you’re in the market for a walk-in bathtub — or even just thinking about buying a walk-in bathtub in the future — you’ve come to the right place. Much of the remodeling suggested for aging in place revolves around safety, specifically preventing falls. Over one-third of adults over age 65 fall each year and over 80 percent of those falls are in the bathroom. Walk-in tubs generally provide an array of features designed to reduce falls. These often include built-in handrails, an ADA compliant overall design, anti-slip flooring, contoured built-in seating, and a low step height for entry. https://topsitenet.com/article/128893-walk-in-tubs-benefits/