Dzisiaj jest: 18.6.2019, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Kosmetyki z brzozy – co warto o nich wiedzieć?

Dodano: rok temu Czytane: 1301 Autor:

Kosmetyki z brzozy – czy wiesz dlaczego warto ich używać?

Kosmetyki z brzozy – co warto o nich wiedzieć?
Kosmetyki z brzozy - a dzisiejszy przemysł kosmetyczny
Dzisiejszy świat jest pełen przeciwieństw. Rozwój cywilizacji i związane z nią udogodnienia z życiu każdego z nas to jedna strona medalu. Drugą jest niestety postępujące zanieczyszczenie środowiska, masowa produkcja niosąca za sobą wiele zagrożeń, zmiany, które dotknęły praktycznie każdego zakątka na Ziemi.
Intensywny wzrost liczby ludności spowodował zwiększone zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju dobra. A to z kolei doprowadziło do ich produkcji na szeroką skalę. To co wcześniej było jedynym i niepowtarzalnym dziełem – dzisiaj jest wytwarzane w setkach tysięcy czy milionach. Taka zmiana musiała pogorszyć jakość wytwarzanych produktów. I nie ominęła praktycznie ani jednej.

Kosmetyki z brzozy a wymagania stawiane produktom

Współczesnym wyrobom kosmetycznym stawiane są coraz wyższe wymagania. Kosmetyk powinien być efektywny w działaniu, przyjazny dla skóry i otoczenia oraz bezpieczny. Ważną jego cechę stanowi także biozgodność, wiążąca się z wykorzystywaniem w recepturze naturalnych surowców, które w maksymalny sposób zbliżone są budową i funkcją do substancji zawartych w ludzkim naskórku i skórze.
Badania naukowe potwierdzają, że składniki naturalne faktycznie są lepiej tolerowane przez skórę niż związki syntetyczne. Z tego też powodu zainteresowanie wyrobami naturalnymi systematycznie rośnie. W związku z tym przemysł kosmetyczny nieustannie poszukuje nowych źródeł ich pozyskiwania. Do coraz chętniej wykorzystywanych surowców preparatów kosmetycznych należą oleje roślinne. Ich oferta jest coraz szersza.
Ale na tym oczywiście nie koniec. Przyroda oferuje nam wiele cennych surowców, które z powodzeniem wykorzystywane są do produkcji kosmetyków. Co ciekawe przypuszcza się, że z lasów Amazonii pochodzi około 40 %  światowej oferty leków oraz kosmetyków. Jednak czy tylko Amazonia powinniśmy się zachwycać i czerpać z jej dobrodziejstw?

Kosmetyki z brzozy - co zawierają?

Jak się okazuje w każdym zakątku świata przyroda oferuje unikalne rośliny – które są żródłem – różnych, biologicznie czynnych substancji. Występują one również w naszym kraju. Często przechodzimy obok nich  i nawet nie przemknie nam przez myśl, że są one źródłem ważnych – dla zdrowia i urody, aktywnych związków.
Tak jest w przypadku pospolitego drzewa, bardzo dobrze znanego i rozpoznawalnego przez  praktycznie każdą osobę. Mowa tu o brzozie – jednym z najczęściej występujących drzew w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Posiada ona charakterystyczną sylwetkę oraz ułatwiającą rozpoznanie białą korę. Kolor ten brzoza zawdzięcza betulinie, substancji o wielokierunkowym, dobroczynnym działaniu.
Brzoza, jako drzewo była symbolem radości, jednocześnie jest jedną z ważniejszych roślin leczniczych.
Na przykład
  • sok z brzozy (oskoła) to znakomity sposób na odżywienie i oczyszczenie każdego organizmu.
  • Napary z liści brzozy pomagają przy schorzeniach nerek,
  •  z drewna i kory pozyskuje się dziegieć –skuteczny środek na różne schorzenia skórne.
W korze brzozowej, w zewnętrznej warstwie, znajduje się wiele związków, które można wyizolować w postaci ekstraktu. Na przykład betulinę i kwas betulinowy. Związki te - jako składniki kosmetyczne, mogą być stosowane do pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki szerokiemu spektrum działania tych substancji jest wiele preparatów kosmetycznych wytwarzanych z brzozy.
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane