Dzisiaj jest: 19.9.2021, imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda

Gniewne dziecko, czyli...

Dodano: rok temu Czytane: 1503 Autor:

10 pomocnych rad jak radzić sobie z wybuchami złości u dzieci

Gniewne dziecko, czyli...
Czy twoje grzeczne na ogół dziecko nagle zaczyna przejawiać skłonności do wybuchów złości?

Czy zaczynasz się powoli obawiać wyjść do sklepu albo na spacer, bo wybuchy złości są nie do okiełznania i pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie?

Czy zauważyłaś, że z małej sprzeczki robi się awantura na całego?


Jeśli masz w domu dziecko, którego gniew zdominował wszystkich dookoła, ten artykuł pomoże Ci poradzić sobie w sytuacji kryzysowej.

Bardzo ważne jest, by już na samym początku rozpoznać czynniki wywołujące punkt zapalny u twojego dziecka. W ten sposób łatwiej będzie ci zapanować nad sytuacją. Zanim złość przerodzi się w szał postaraj się:

 

1. Zachować spokój


Mów spokojnym tonem głosu. Jeśli twoje dziecko jest rozdrażnione, a ty do tego zaczniesz krzyczeć tylko dolejesz oliwy do ognia.
 

2. Wysłuchaj


To może zabrzmieć banalnie, ale czasami wystarczy wysłuchać. Dzieci często awanturując się zwracają na siebie uwagę, w ten sposób chcą sprawdzić czy są dla kogoś ważne. Słuchanie z empatią pokazuje dziecku, że chcesz rozwiązać problem, a nie atakować, że kochasz, a nie ganisz i oceniasz.
 

3. Nie działaj pochopnie


Zanim cokolwiek zrobisz policz do dziecięciu. Czasami wystarczy nie reagować w ogóle. Chwila relaksu może wystarczyć, by twoje dziecko się uspokoiło. Jeśli jesteś podenerwowana, powiedz dziecku, żeby chwilę poczekało, uspokój się i po chwili działaj. W ten sposób pokazujesz dziecku jak zachować spokój, kiedy jest się podenerwowanym.
 

4. Przypomnij o włączeniu myślenia


Jeśli masz do czynienia ze złością starszego dziecka powiedz "pomyśl co robisz". Takie przypomnienie może na chwilę zatrzymać złość i zmusić dziecko do refleksji.
 

5. Określ uczucie


Dzieci często źle interpretują swoje emocje. Wytłumacz dziecku, że czasem złość nie oznacza złości tylko głód, albo samotność. Dzieci, które się nudzą także często wybuchają złością. W takiej sytuacji to ty musisz zinterpretować poprawnie emocje i wyjaśnić dziecku, że np. jeśli się nudzi nie musi od razu wybuchać gniewem tylko po prostu poszukać interesującego zajęcia.
 


6. Zajmij dziecko czymś innym


Jeśli twoje dziecko zrobi awanturę w sklepie, nie krzycz, nie używaj siły. Spróbuj zająć go czymś innym, odwróć jego uwagę. Tylko w ten sposób możesz poradzić sobie z dzieckiem w miejscu publicznym. Krzykiem czy groźbą nic nie zdziałasz.
 

7. Przypomnij zasady


Bardzo ważne jest, by w czasie wybuchu gniewu nie krzyczeć, a spokojnym głosem przypomnieć o zasadach. Powiedz np. "Uspokój się kochanie, jeśli nie odrobisz lekcji nie będziesz mógł obejrzeć bajki, a ja bardzo chciałabym ci ją zaraz włączyć".
 

8. Zwołaj zebranie rodzinne


Jeśli sytuacja na to pozwala zwołaj zebranie rodzinne, na którym wspólnie ustalicie zasady panujące w domu. Jeśli nie ma takiej możliwości wyznacz czas i miejsce zebrania i jak najszybciej je przeprowadź. Warto jest ustalać zasady domowego współżycia i ich przestrzegać. Możecie też spisać regulamin i powiesić w widocznym miejscu.
 

9. Rozśmieszaj


Humor jest dobry na wszystko. Jeśli dziecko jest smutne i złości się na coś błahego możesz spróbować je rozśmieszyć. Czasami zabawny komentarz jest lepszy niż długie tłumaczenie i rozmowa.


 

10. Kontroluj sytuację


Wybuchy gniewu mogą zdarzać się w tych samych sytuacjach. Kontroluj te sytuacje i staraj się nie doprowadzać do sytuacji kryzysowych. Jeśli twoje dziecko złości się zawsze wtedy gdy np. wychodzisz do koleżanki wytłumacz mu, że niedługo wrócisz, że każdy ma czasem ochotę wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi. Dzieci są bardzo mądre i na pewno to zrozumieją i zaakceptują, tylko musisz być stanowcza.

Źródło: T.Murphy, L.Hoff Oberlin: Gniewne dziecko, Dom Wyd. Rebis, 2011
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane