Bliznowiec znany jest także pod swoją łacińską nazwą keloid. Bliznowiec to stwardniała, przerośnięta i guzowata blizna, która powstaje na skórze wskutek urazu lub bez konkretnej przyczyny [Źródło].
Mówiąc językiem niemedycznym bliznowiec to skutek nieprawidłowego gojenia się rany.
Mówiąc językiem niemedycznym bliznowiec to skutek nieprawidłowego gojenia się rany.
Bliznowce - przyczyny powstawania
Bliznowce mogą powstawać na skórze z wielu przyczyn. Niektórzy mają skłonności do nich, inni nabywają bliznowce np. z powodu:
- urazu mechanicznego
- przebytej choroby, np. trądzik, ospa wietrzna
- nieprawidłowego zrastania się rany po cesarskim cięciu
- nieprawidłowego zrastania się rana po oparzeniu
- ukąszenia przez owady
- nieprawidłowego gojenia się rany na skórze;
- nieprawidłowego piercingu
- ukłucia po zastrzyku lub szczepionce
Bliznowiec może przytrafić się każdemu. Dlatego warto obserwować swoją skórę i reagować zawczasu. Jak sobie poradzić z bliznowcami bez wizyty u lekarza? Jest na to kilka domowych sposobów.
5 najlepszych sposobów na bliznowce
1. Ocet jabłkowy na bliznowce
Używany często w kuchni, coraz częściej dodawany do maseczek i płukanek poprawiających urodę. Wiecie, że dzięki octowi jabłkowemu można znacznie poprawić stan bliznowców? Czasem można nawet się ich zupełnie pozbyć (wszystko zależy od stanu zaawansowania bliznowca).
Octem jabłkowym pocierajcie regularnie zmieniona chorobowo skórę. Jeśli działa zbyt mocno i dostaniecie uczulenia albo zacznie was piec, boleć, można rozcieńczyć ocet z wodą.
2. Sok z cytryny w leczeniu bliznowców
Zawiera mnóstwo witaminy C, która jest nieoceniona w leczeniu różnych zmian na skórze. Sok z cytryny doskonale oczyszcza skórę, usuwa przebarwienia no i leczy bliznowce. Jednak sok z cytryny zawiera kwasy AHA, które mogą działać drażniąco na skórę więc nie przesadzajmy z nim! Stosuj sok z cytryny na bliznowce regularnie, aczkolwiek wystarczy, by posmarować nim skórę i tak pozostawić na kilkanaście minut, wcale nie trzeba pocierać skóry wacikiem nasączonym sokiem cytrynowym.
3. Ziemia fulerska najlepsza glinka na bliznowce
Ziemia fulerska to skała osadowa utworzona z glinokrzemianu oraz tlenków żelaza, magnezu i wapnia. Masa barwy żółtej o tłustym wyglądzie, odznacza się własnościami adsorpcyjnymi (źródło).
Ziemię fulerską (1 łyżkę) należy zmieszać z jedną łyżeczką wody różanej i jedną łyżeczką soku z cytryny tak by powstała gładka masa. Nakładaj powstałą glinkę na bliznę i pozostaw na 10-15 minut.
4. Czosnek pomoże ci się pozbyć bliznowców
Czosnek to naturalny antybiotyk, najlepszy z najlepszych, a to dlatego, że zawiera cały bukiet witamin i minerałów. Dzięki jego antybakteryjnym właściwościom doprowadzisz swoją skórę do porządku. Wystarczy regularnie nakładać papkę z wyciśniętego czosnku na bliznę, na jakieś 10 minut i czekać na efekt, który przy regularnym stosowaniu powinien pojawić się w miarę szybko.
5. Miód nieoceniony w walce z bliznowcami
Zwykłym miodem może cudów nie zdziałamy, ale mamy szansę na poprawę wyglądu bliznowca. Skóra po miodzie będzie dobrze nawilżona, jeśli będziemy kilka minut masować skórę miodem - to poprawimy jej ukrwienie, a co za tym idzie wygląd. Ja polecam stosować miód na bliznowce i w ogóle na skórę. Miód zawiera mnóstwo witamin, których brakuje nawet zdrowej skórze.
Źródło zdjęć