Dzisiaj jest: 18.6.2019, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Lęk przed ciemnością - jak pomóc dziecku się go pozbyć?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1333 Autor:

Lek przed ciemnością? Nie złość się na dziecko! Dorośli też go mają! Lepiej poznaj pięć prostych sposobów na to jak go przezwyciężyć.

Lęk przed ciemnością - jak pomóc dziecku się go pozbyć?

Lęk przed ciemnością najczęściej dotyczy dzieci. Dzieci boją się tego co nieznane i boją się tego czego nie widzą. Gdy w pokoju jest ciemno, mama zgasi światło dziecku uruchamia się wyobraźnia, która potrafi galopować niczym młode źrebię. Co zrobić gdy dziecko nie pozwala zgasić światła? Jak sobie radzić z lękiem przed ciemnością? Oto naszych 5 banalnych, ale naprawdę niezawodnych rad.

Lęk przed ciemnością - Pokaż dziecku, że ciemność może być fajna. 

Wyłącz światło i zapal tylko malutką lampkę. Zrób z dzieckiem teatr cieni na ścianie. Nie rób niczego na siłę, nie wprowadzaj żadnych gwałtownych zmian i do niczego dziecka nie zmuszaj. Jeśli do tej pory dziecko zasypiało przy zapalonym świetle nie zmieniaj tego z dnia na dzień. Daj mu czas na oswojenie się z ciemnością.

Lęk przed ciemnością - Szczera rozmowa może pomóc

Usiądź blisko dziecka i zapytaj dlaczego tak bardzo boi się ciemności. Może ten lęk przed ciemnością da się jakoś oswoić. Jeśli dziecko powie ci czego się boi, a ty pokażesz mu, że jego lek jest nieuzasadniony będzie mu łatwiej z nim wygrać. Bardzo fajna formą oswajania leku przed ciemnością jest zabawa latarkami czy kolorowymi lampkami.

Lęk przed ciemnością - Pochwała dodaje siły

Nic tak nie zachęca dziecka jak pochwała mamy. Mama jest najważniejszą osobą w życiu dziecka i jej uznanie jest bardzo ważne. Jeśli więc dziecko zrobi pierwszy krok, choćby malutki do tego aby pokonać lęk przed ciemnością koniecznie powiedz mu jak bardzo jest dzielny. 

Lęk przed ciemnością - Skończ z głupim tłumaczeniem

Tłumaczenie w stylu: "Jesteś już duży", "To wstyd się bać, przecież nic ci nie grozi" to najgłupsze zdania jakie możesz powiedzieć dziecku. Nawet dorośli boją się ciemności! Zamiast więc mówić dziecku takie rzeczy pomóż mu po prostu przełamać strach. 

Lęk przed ciemnością - Nie rób nic na siłę

Nie zamykaj dziecka na siłę samego w ciemnym pokoju - to nie zmniejszy strachu, ale za to może go nasilić. Jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe na oswojenie swojego lęku daj mu trochę czasu. Pozwól by dziecko zasypiało przy lampce nocnej albo projektorze ściennym.Lęk przed ciemnością zazwyczaj zaczyna się u dzieci w wieku 2-3 lata. Dziecko w tym wieku jest na tyle duże, by sobie różne rzeczy wyobrazić, ale nie potrafi jeszcze odróżnić wyobrażenia od rzeczywistości.
Chociaż może to wydawać się dziwne, ale bardzo duży wpły na lęk przed ciemnością ma telewizja. A telewizja ogladana w towarzystwie starszego rodzeństwa, wieczorem to najgorsze co się może maluchowi przydarzyć. Jesli nie kontrolujemy tego co dziecko ogląda, to tak naprawdę nie wiemy czy są to treści dla niego. Zwróćmy więc na to szczególną uwagę jesli pojawia się problem z lękiem przed ciemnością.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane