Cera sucha jest bardzo delikatna, blada, wręcz prześwitująca, dlatego mogą być widoczne przez nią naczynka. Słabo nawilżona skóra nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również ma tendencję do szybkiego starzenia się. Zdarzyć się może tak, że nawet w wieku 20 czy 30 lat posiadacze skóry suchej toczą nierówną walkę ze zmarszczkami. Tak ważne zatem jest, by pielęgnacja takiej cery była ukierunkowana przede wszystkim na nawilżanie.
Woda i siemię lniane
Posiadając cerę suchą, nie wystarczy nawilżać jej od zewnątrz. Trzeba także nawilżyć skórę od wewnątrz, dlatego tak ważne jest picie wystarczająco dużej ilości wody każdego dnia. Wskazane jest również odżywienie organizmu, a zatem dostarczenie wszelkich niezbędnych witamin i minerałów. One mają znaczny wpływ na kondycję skóry, jak również na zatrzymanie wody w organizmie.
Cera sucha często ulega podrażnieniom, dlatego tutaj z pomocą może przyjść siemię lniane, które wykazuje silne właściwości łagodzące. Można zarówno dodawać je do codziennych potraw, jak również szukać go w składzie kupowanych kosmetyków.
Jak pielęgnować cerę suchą?
Po pierwsze pielęgnacja, a zatem kosmetyki działające nawilżająco oraz wykazujące właściwości zatrzymujące wodę. Wieczorem warto nakładać przez cały rok krem półtłusty, aby w nocy skóra mogła zostać nawilżona.
Nie zaleca się stosowania płynu micelarnego, który może przesuszać lub nawet podrażniać skórę suchą. Zdecydowanie bardziej sprawdzi się mleczko, które nie tylko oczyści, ale przy okazji nawilży i ukoi skórę.
Z codziennej pielęgnacji należy wykluczyć tonik do twarzy, a w szczególności unikać takiego, który w swoim składzie posiada alkohol. Podobnie mydło – ono także wysusza skórę.
Warto natomiast co najmniej raz w tygodniu stosować maseczki nawilżające. Unikać należy jedynie tych zawierających zieloną glinkę, która ma tendencję do ściągania porów i tym samym może powodować pojawienie się zmarszczek u posiadaczy skóry suchej.
Peeling można, a nawet należy stosować, jednakże ziarnisty nie jest wskazany. Skóra sucha, podrażniona może na tym bardziej ucierpieć. Można natomiast stosować peeling enzymatyczny.
Nie zaleca się korzystania z solarium, a tym bardziej ekspozycji na słońce. Sucha skóra nie spełnia swojej funkcji bariery ochronnej, dlatego nie zabezpieczy przed szkodliwym promieniowaniem.
Pomocny może okazać się nawilżacz powietrza, a w okresie jesienno-zimowym zrezygnowanie z przegrzewania pomieszczeń kaloryferami czy klimatyzacją. Przesuszone powietrze będzie niekorzystnie działało na suchą skórę.
Awokado ratunkiem dla suchej skóry
Awokado to bogactwo wielu witamin i minerałów, jak również kwasów tłuszczowych omega 3 i 6. Jest bardzo odżywcze dla całego organizmu, dlatego warto na stałe włączyć je do codziennej diety. Dodatkowo awokado może pomóc w pielęgnacji skóry suchej, jeśli przygotujesz z niego prostą, dwuskładnikową maseczkę.
Jedno awokado obierz ze skórki i wyjmij z niego pestkę. Rozgnieć widelcem na gładką papkę i dodaj do niego 2 łyżki miodu. Całość wymieszaj i nałóż na twarz, szyje i dekolt na około 15 minut. Po tym czasie dobrze zmyj maseczkę letnią wodą i nałóż krem nawilżający lub półtłusty na noc.
Ta prosta maseczka powtarzana regularnie może przywrócić suchej skórze blask i nawilżenie, jakiego ona potrzebuje. Zarówno awokado, jak i miód nie tylko nawilżą, ale również odżywią spragnioną skórę.