Domowe sposoby na łupież to płukanki, odwary, odżywki, które zrobimy samodzielnie z kilku prostych składników. I chociaż w reklamach przekonują nas, że nie zwalczymy łupieżu jeśli nie kupimy super mega skutecznego szamponu nie dajmy się nabrać! Domowe sposoby są również skuteczne. Wymagają co prawda trochę zachodu, ale warto! Efekty mogą naprawdę cię zaskoczyć!
Oto 3 najskuteczniejsze domowe płukanki do włosów z łupieżem
Domowe sposoby na łupież - płukanka z 4 ziół
1 łyżka wysuszonego ziela skrzypu
1 łyżka wysuszonych liści pokrzywy
1 łyżka wysuszonych i rozdrobnionych korzeni łopianu
1 łyżka wysuszonych i rozdrobnionych korzeni mydlnicy
1 litr wody
Zmieszane zioła zalej wodą i gotuj pod przykryciem przez 30 minut. Po zdjęciu z ognia odcedź płyn. Gdy wystygnie odwarem płucz włosy bezpośrednio po umyciu szamponem.
Mieszanka tych ziół pozostawia trwałe plamy i dlatego do wycierania należy wykorzystać stary, niepotrzebny ręcznik. Oprócz płukania włosów ziołami, w celu pozbycia się łupieżu należy 2 razy w tygodniu przed pójściem spać smarować skórę głowy olejem lnianym albo olejkiem arganowym.
Domowe sposoby na łupież - płukanka z 5 ziół
1 łyżka wysuszonych i rozdrobnionych szyszek chmielu
1 łyżka wysuszonych i rozdrobnionych korzeni łopianu
1 łyżka wysuszonego ziela skrzypu polnego
1 płaska łyżka wysuszonych kwiatów rumianku
3 łyżki wysuszonych i rozdrobnionych korzeni mydlnicy
1 litr zimnej wody
Wszystkie zioła mieszamy w słoiku, a z przygotowanej mieszanki wsypujemy do rondla 2 łyżki. Zalewamy ½ litra zimnej wody i gotujemy powoli pod przykryciem przez 30 minut. Po zdjęciu z ognia odcedzamy. Pozostałe w rondlu zioła zalewamy ponownie ½ litra zimnej wody, gotujemy, odstawiamy do ostudzenia i odcedzamy. Pierwszym płynem moczy się włosy i masuje skórę głowy. Po upływie 5 minut włosy płucze się w drugim odwarze. Zabieg ten wyraźnie wzmacnia cebulki włosowe oraz leczy łupież, a nawet grzybicę głowy. Bezpośrednio po nim nie należy osuszać włosów, najlepiej zawinąć je w ręcznik na około 20-30 minut.
Domowe sposoby na łupież - ocet pokrzywowy
Garść świeżych lub suszonych liści pokrzywy
1 litr octu winnego lub jabłkowego
Pokrzywę zalej octem i odstaw w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu odcedź płyn. Gotowy ocet wmasowuje się w skórę głowy po umyciu, a następnie płucze nim włosy.