Dzisiaj jest: 19.1.2025, imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza

Kiedy dziecko ma biegunkę

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1565 Autor:

Biegunka u dziecka może być groźna, bo mały organizm szybko się odwadnia. Jak reagować w takiej sytuacji?

Kiedy dziecko ma biegunkę
W zależności od tego, w jakim dziecko jest wieku, takie należy przedsięwziąć kroki, by biegunka nie stanowiła zagrożenia dla jego zdrowia i życia. W przypadku bardzo małych dzieci sprawa jest o tyle skomplikowana, że szybko mogą się one odwodnić, a z tego nic dobrego nie wyniknie. Nie wolno do tego dopuścić, ale też warto pamiętać o kilku innych sprawach.
 

Biegunka u maluszka


Matki karmiące piersią swoje dzieci, nie powinny z tego rezygnować, nawet jeśli u dziecka pojawi się biegunka. W mleku matki znajdują się bowiem prebiotyki oraz przeciwciała, które są najlepszym antidotum na biegunkę. Zatem nie wolno rezygnować z karmienia piersią, należy je kontynuować dla dobra maluszka.

Z powodu biegunki organizm traci bardzo dużo wody, dlatego jeśli maluszek jest na tyle duży, że pije wodę z butelki, warto ją podawać jak najczęściej. Nawet jeśli malec pije po kilka łyczków, to trzeba mu podawać butelkę często.

Oprócz wody czy pokarmu matki dobrze robi przy biegunce herbatka dla niemowląt, czy napar z rumianku. Do nawodnienia organizmu w aptece dostępne są elektrolity, które również warto podawać, kiedy dziecko ma biegunkę.

W przypadku pojawienia się wymiotów należy podawać tylko chłodne płyny w niewielkich ilościach za to często, np. co kilka lub kilkanaście minut po jednej małej łyżeczce. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wywołania kolejnych wymiotów, a organizm powolutku zaczyna się nawadniać i wracać do równowagi.

Biegunka u maluszka często idzie w parze z brakiem lub osłabieniem apetytu i nie warto zmuszać dziecka, aby coś zjadło. Nic na siłę, kiedy dolegliwości gastryczne ustąpią, a łaknienie wróci do normy, to dziecko samo upomni się o jedzenie.

Dolegliwości gastryczne można złagodzić, podając dziecku kleik ryżowy, kisiel lub gotowaną, rozdrobnioną marchewkę.

Warto również pamiętać o tym, by właściwie pielęgnować pupę maluszka, gdyż podczas biegunki skóra w tym miejscu może być podrażniona. Po każdym wypróżnieniu należy zmienić pieluszkę na nową, w razie potrzeby należy przemyć pupę ciepłą wodą z mydłem i dobrze osuszyć. Dodatkowo warto zastosować na skórę krem ochronny, a w razie pojawienia się zaczerwienienia maść z tlenkiem cynku.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***