Dzisiaj jest: 31.5.2024, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Zasady diety low fodmap

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 1300 Autor:

Czy znasz już zasady diety low fodmap?

Zasady diety low fodmap
Ostatnio pisaliśmy Wam o diecie low fodmap, dziś chcielibyśmy wrócić do tematu i przybliżyć Wam jej dokładne zasady. Jakie produkty są dozwolone w tej diecie? Jak jeść zgodnie z zasadami diety low fodmap? Tego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Wyeliminuj zabronione produkty.

To podstawa diety. Należy wyeliminować fermentujące węglowodany. Informacje i tabele dozwolonych produktów znajdziesz bez problem w internecie. Najlepiej listę produktów powiesić na lodówce.

Pilnuj ilości dozwolonych produktów.

To, że produkt jest dozwolony na low fodmap nie oznacza, że można go jeść w dowolnej ilości. Tutaj również należy sprawdzić, w jakiej ilości dany produkt jest bezpieczny. Trzeba także starać się nie łączyć  kilku produktów o umiarkowanej ilości low fodmap w jednym posiłku. Na takich założeniach powinien opierać się Twój Jadłospis Low fodmap. Jeśli więc robisz owsiankę, to dodaj do niej jeden rodzaj owocu, a nie na przykład dwa czy trzy, ponieważ kilka produktów o umiarkowanej zawartości fodmap kumuluje się, tworząc wysoka zawartość.

Uważaj na dodatki w żywności.

Na diecie low fodmap należy uważnie czytać wszystkie etykiety produktów. Takie zabronione produkty jak na przykład suszone jabłka moga ukrywać się w składzie owocowej herbaty, a czosnek i cebula w większości wędlin. Kieruj się również zasadą, że im prostszy skład produktu, tym lepiej.

Nie przejadaj się, nie jedz późno.

Układ trawienny najlepiej funkcjonuje w godzinach porannych i powoli traci swoją efektywność już późnym popołudniem. Idealnie byłoby ostatni posiłek jeść do godziny 17. Pilnuj też dłuższych przerw między posiłkami (minimum 3 godziny), żeby nie zaburzać pracy pasażu jelitowego. Przejedzenie się (nawet produktami dozwolonymi na low fodmap) dodatkowo obciąży twój układ pokarmowy.

Obserwuj uważnie swój organizm i reakcje na poszczególne produkty.

Dieta low fodmap w dużej mierze polega na obserwowaniu własnego organizmu I jego reakcji na poszczególną żywność. Może się okazać, że sztandarowe zakazane produkty Tobie akurat nie szkodzą wcale. Pokaże to dobrze etap reintrodukcji, czyli ponownego stopniowego wprowadzania zakazanych produktów, który następuje po fazie eliminacji.

Dbaj o nawodnienie, sen i regenerację.

Przy tej diecie ma również zastosowanie zasada ogólnego dbania o swój dobrostan. Dieta na nic się nie zda jeśli nie będziemy pić wystarczającej ilości wody, nie wysypiać się i żyć w permamentnym stresie. Umiarkowana aktywność fizyczna. Jelita nie lubią katorżniczych treningów. Wybieraj umiarkowane formy aktywności takie jak spacer, rower czy joga.

Czytaj także: 
Dieta Low Fodmap co to jest?
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***