Dzisiaj jest: 30.5.2024, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Obowiazkowe przeglady domu sa wymagane przez ubezpieczalnie

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 1250 Autor:
Redakcja poleca!

Mieszkasz w domu jednorodzinnym? Poznaj obowiązki, które związane są z okresowymi kontrolami, konserwacją i użytkowaniem domu.

Obowiazkowe przeglady domu sa wymagane przez ubezpieczalnie

Każdy właściciel budynku, zarówno mieszkalnego, jak i komercyjnego, stoi przed szeregiem obowiązków konserwacyjnych i przeglądowych, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom oraz utrzymanie odpowiedniej jakości obiektu. Kontrole okresowe są nie tylko wymogiem prawnym, ale także gwarantują ochronę przed potencjalnymi szkodami, a także zapewniają efektywność energetyczną. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty obowiązkowych przeglądów i konserwacji w budownictwie.

1. Przegląd instalacji gazowej 

Instalacje gazowe podlegają regularnej kontroli, obejmującej sprawdzenie jej stanu technicznego oraz szczelności. Brak przeglądu może skutkować odmową wypłaty odszkodowania w przypadku szkód związanych z instalacją gazową, takich jak pożary czy zatrucia. Przegląd instalacji gazowej należy wykonywać raz w roku.
 

2. Przegląd instalacji elektrycznej

Kontrola obejmuje sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej oraz zabezpieczeń. Regularne przeglądy zapewniają ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak przepięcia czy porażenia. Przegląd instalacji elektrycznej należy wykonywać co 5 lat.
 

3. Przegląd kominiarski

Każdego roku należy dokonywać przeglądu przewodów kominowych. Przegląd kominiarski obejmuje sprawdzenie drożności i szczelności kominów. Jest to istotne dla uniknięcia poważnych incydentów, takich jak pożary czy zatrucia dymem, a także zapewnienie prawidłowego funkcjonowania urządzeń grzewczych.
 

4. Przegląd stanu technicznego budynku

Co pięć lat należy dokonywać przeglądu technicznego stanu budynku. Kontrola polega na ocenie stanu technicznego obiektu budowlanego i jego otoczenia. Zapewnia to utrzymanie estetyki i bezpieczeństwa budynku oraz uniknięcie ewentualnych szkód konstrukcyjnych.
 

5. Przegląd instalacji i urządzeń ochrony środowiska

Kontrola obejmuje urządzenia sanitarne oraz oczyszczalnię ścieków. Regularne przeglądy zapewniają ich sprawne działanie i minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. Taki przegląd należy wykonywać raz w roku.
 

6. Czyszczenie kominów

Oprócz przeglądów kominiarskich konieczne jest regularne czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych, co zapewnia bezpieczeństwo i efektywność urządzeń grzewczych. Czyszczenie kominów warto przeprowadzać co 3 miesiące.
 

7. Kontrole systemów ogrzewania i klimatyzacji

Sprawdzenie systemów ogrzewania i klimatyzacji pozwala na ich efektywniejszą pracę oraz dostosowanie do potrzeb użytkowników. Takie kontrole powinno się wykonywać co 5 lat.

Obowiązki prawne
Ponadto istnieją obowiązki prawne, takie jak deklaracja źródeł ciepła czy posiadanie świadectwa energetycznego. Utrzymanie dokumentacji budynku oraz opłacanie podatków od nieruchomości są kluczowymi elementami, zgodnego z prawem zarządzania nieruchomościami.

Obowiązki na posesji
Właściciele nieruchomości są również zobowiązani do umieszczenia tabliczki z numerem posesji oraz zawarcia umowy o wywóz śmieci. Dodatkowo na swojej posesji właściwie ma obowiązek utrzymywać porządek, zimą konieczne jest odśnieżanie chodników. Takie działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom posesji oraz przechodniom.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: https://przegladdomu.pl

Wdrażanie obowiązkowych przeglądów i konserwacji nie tylko pozwala spełnić wymogi prawne, ale przede wszystkim chroni życie i mienie użytkowników budynków oraz przyczynia się do utrzymania ich w odpowiedniej kondycji technicznej i estetycznej. Regularne kontrole są kluczowe dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowników oraz dla ochrony środowiska.

Źródło zdjęcia
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***