Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Mały niejadek? Poznaj 10 powodów dla których twoje dziecko nie chce jeść

Dodano: rok temu Czytane: 1352 Autor:

Jedną z najbardziej frustrujących każdą matkę rzeczy jest brak apetytu u dziecka. Jeśli twój maluch nie chce jeść, to może ma ku temu jakiś konkretny powód...

Mały niejadek? Poznaj 10 powodów dla których twoje dziecko nie chce jeść
Jedną z najbardziej frustrujących każdą matkę rzeczy jest brak apetytu u dziecka. Jeśli twój maluch nie chce jeść, to może ma ku temu jakiś konkretny powód. A może po prostu jest niejadkiem. Warto to sprawdzić zanim wpadniesz w panikę.

Dziś podamy wam 10 powodów dla których twoje dziecko nie chce jeść. Być może wśród nich znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
 

10 powodów dla których twoje dziecko nie chce jeść

mały niejadek

Fot. demotywatory.pl


1. Twoje dziecko wolniej rośnie
 

Między 2 a 3 rokiem życia twoje dziecko rośnie wolniej, dlatego jego apetyt jest mniejszy. Nie jest to też przypadek, że w tym czasie zaczyna się wybiórcze jedzenie. Jeśli więc twoja pociecha wybiera co będzie jadła, a czego nie tknie nawet pod najgroźniejszą groźbą, to zupełnie normalne. Nie ma więc powodów do obaw. Trzeba przeczekać ten czas spokojnie. 
 

2. Twoje dziecko jest wybredne
 

Dziecko to przecież mały człowiek, ma prawo mieć swoje ulubione smaki. Nic więc dziwnego, że niektóre potrawy wsuwa, że aż się uszy trzęsą, a innych nie chce nawet powąchać. Każdy ma przecież swoje ulubione dania, musisz to zaakceptować.
 

3. Za bardzo naciskasz na jedzenie
 

Większość dzieci jest bardzo przekornych. Im bardziej nam na czymś zależy, tym bardziej będą się buntować. Jeśli więc chcesz, by twoje dziecko jadło np. szpinak to prędzej zachęcisz je pokazując jak sama jesz szpinak i zachwalasz wniebogłosy jaki on jest pyszny, niż próbując np. przekupstwa. Pamiętaj, że przekupstwo zadziała tylko raz.
 

4. A może to alergia?
 

Dzieci czasami nie chcą jeść, bo mają alergię na niektóre pokarmy. Jeśli dziecko jest zbyt małe, a ty nie wiesz o alergii, to lepiej to sprawdzić. Jeśli natomiast wiesz, że dziecko ma alergię i nie może jeść wszystkiego czasami buntuje się przed jedzeniem, bo jest to dla niego zbyt monotonne. Spróbuj urozmaicać posiłki, śmiesznie dekorować potrawy, czasami to działa.
 

5. Zbyt wrażliwe kubki smakowe
 

Dzieci mają bardzo wrażliwe kubki smakowe. Czasami wystarczy, że coś jest zbyt pikantne lub zbyt słone czy gorzkie i już maluch tego nie ruszy. Pamiętaj, żeby przygotowując dania dla dzieci nie przesadzać z przyprawami, na konkretne doprawianie przyjdzie jeszcze czas.

 

6. Dojadanie między posiłkami wcale nie jest dobre!
 

Śledzisz dokładnie to co je twoje dziecko? Czy przypadkiem nie dojada między posiłkami? Czy nie zapycha się chrupkami albo cukierkami miedzy śniadaniem, a obiadem? Dzieci mają małe żołądki i jeśli przed obiadem zjedzą cukierka czy batonika, to nic dziwnego, że nie chcą zjeść zupy, o drugim daniu nie wspominając. 
 

7. Domowe rozpraszacze
 

Być może do tej pory nie zwróciłaś na to uwagi, ale czasami przyczyną niejedzenia są tzw. domowe rozpraszacze. Czy twoje dziecko je przed telewizorem? Czy może podczas zabawy? Takie rzeczy mogą je rozpraszać i odwracać uwagę od jedzenia. Nigdy nie ucz malucha jedzenia przy bajce albo podczas zabawy. Posiłki powinny być konsumowane w spokoju i o określonych porach (najlepiej o tych samych godzinach każdego dnia).
 

8. Zmęczenie?
 

Czasami przyczyną niejedzenia jest zmęczenie lub stres. Zastanów się czy jeśli sama jesteś zbyt zmęczona lub zestresowana masz ochotę na jedzenie? Z twoim dzieckiem może być tak samo!
 

9. Choroba odbiera apetyt
 

Choroba odbiera apetyt i dorosłym, i dzieciom. Jeśli dziecko jest chore lub zaczyna chorować nie ma apetytu na jedzenie. Odpuść i przeczekaj kilka dni. Na pewno wszystko się wyjaśni. W czasie choroby najważniejsze jest picie dużej ilości wody i tego się trzymaj. Pilnuj by maluch pił odpowiednio dużo.
 

10. Bolesne ząbkowanie
 

Ząbkowanie to kolejna przyczyna niejedzenia. Sprawdź czy przypadkiem twojemu maluchowi nie wyżynają się ząbki. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że nie umie się jeszcze komunikować możesz próbować podawać mu posiłki w postaci papek. 
 

Jeśli jesteś w 100% pewna, że żaden z wyżej wymienionych powodów nie dotyczy twojej pociechy, może po prostu masz w domu niejadka. warto to skonsultować z lekarzem, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane