Dzisiaj jest: 23.4.2019, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Uczenie się na błędach sposobem na szybki rozwój dziecka

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1988 Autor:

Chciałabyś wychować odpowiedzialne i empatyczne dziecko? W takim razie zainteresuj się metodą wychowawczą uczenie się na błędach

Uczenie się na błędach sposobem na szybki  rozwój dziecka
Uczenie się na błędach nie jest popularnym sposobem na poprawianie swoich umiejętności i zgłębianie tajników nauki. Już od wczesnych lat szkolnych wpaja nam się, że najlepszy system wychowania to nagrody i kary. Opanowałeś materiał z danego tematu – czeka Cię nagroda w postaci dobrej oceny. Nie przygotowałaś się do zajęć? Siadaj pała. Ten system edukacji jest w nas tak mocno zakorzeniony – że nieświadomie dalej stosujemy go na sobie w życiu dorosłym – oraz wychowujemy kolejne pokolenia właśnie w ten sposób.

Uczenie się na błędach – szara rzeczywistość

 
Zastanów się przez chwilę jak reagujesz, gdy popełnisz błąd. Czy tłumaczysz sobie – że w sumie nic złego się nie stało, a to  - co wyszło nie tak jak trzeba - po prostu poprawisz. Dodatkowo cieszysz się, że te nowe doświadczenie – mimo że przyjemne nie jest – ustrzeże Cię przed kolejnymi takimi problemami w przyszłości. Teraz przecież już wiesz na co zwracać uwagę – by nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji.
Czy może wręcz odwrotnie – z błahej sprawy – robisz problem i rozdmuchujesz go do potęgi n-tej. Cały wieczór czynisz sobie wyrzuty i myślisz o tym, jak inaczej mogłaś postąpić. Podczas – gdy mleko już się rozlało. I myślenie o tym – czasu nie cofnie.
I z drugiej strony – kiedy coś Ci wyszło na czym Ci zależało- czy nie chodziłaś dumna z siebie jak paw? Czy uśmiech i dobry humor towarzyszył Ci cały dzień? Oczywiście że tak.
Pewnie myślisz że to naturalne zachowanie człowieka. W końcu reagujesz tak na pomyłki i sukcesy odkąd sięgasz pamięcią.
Nic bardziej mylnego – system nagrody i kary jest wyuczony. Tak samo jak Twoje reakcje na zwycięstwa i porażki. I sprowadza się do bardzo absurdalnej rzeczy. Wymaga od Ciebie – byś była nieomylna. I to w każdej sytuacji. Bo pomyłki – bolą. I są źródłem dyskomfortu. Więc lepiej się nie mylić. Co gorsza – stosując nagrody i kary wpajasz swoim dzieciom dokładnie ten sam mechanizm. Oczekujesz od nich, iż będą nieomylne i starasz się za wszelką cenę uchronić je od uczenia się na błędach. Podczas gdy uczenie się na błędach ma więcej plusów niż system nagrody i kary.

Uczenie się na błędach – dlaczego warto?

 
Uczenie się na błędach pozwala zarówno dziecku jak i dorosłym zachowywać się jak naukowcy z krwi i kości. Przy czym tu przedmiotem badań – jest własne zachowanie.
Jeśli Twoje dziecko zrobiło coś źle – dzięki uczeniu się na błędach – nie ma miejsca obwinianie się czy szukanie winnych w okolicy. Jest chłodna analiza sytuacji.  Zastanowienie co się stało – że nie wyszło, gdzie popełniło dziecko błąd – i co trzeba byłoby zrobić następnym razem by sytuacja się nie powtórzyła. Z takim podejściem – dziecko ma szansę analizowania własnych zachowań i dokonywania w nich zmian. Takich zmian – które sprawią, że przy kolejnej próbie osiągnie się sukces  lub będzie się o kolejny krok bliżej mety.
Postępując i rozmawiając z dzieckiem w ten sposób – przestajemy być sędzią. Stajemy się partnerem – naukowcem, który też chce rozwiązać problem dziecka.
Dzięki temu nasze pociechy stają się świadome swojego postępowania i biorą za nie odpowiedzialność. Mimo popełnienia błędu – czują się pewnie – bo nikt od nich nie wymaga bycia super bohaterem. Mogą być dziećmi, ludźmi i maja prawo się mylić. To samo prawo dają również innym osobom. Dzięki temu rozwijają inteligencję emocjonalną i czerpią naukę z popełnianych błędów.
A przecież o rozwijanie takich umiejętności u dziecka nam rodzicom chodzi. Odpowiedzialnego, asertywnego i mającego poczucie własnej wartości.
 
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane