Dzisiaj jest: 22.7.2019, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Kleszcze w ogrodzie? Przygotuj preparat i pozbądź się ich!

Dodano: rok temu Czytane: 3506 Autor:

Kleszcze chodź kojarzą się najczęściej z lasem, coraz częściej występują w ogrodach...

Kleszcze w ogrodzie? Przygotuj preparat i pozbądź się ich!
Kleszcze to pasożyty, które sa bardzo niebezpieczne zarówno dla człowieka jak i dla zwierzat. najwieksze skupiska kleszczy wystepują w lasach liściastych i mieszanych, na terenach wilgotnych. Coraz częściej pojawiają sie też na pastwiskach i łąkach oraz przydomowych ogrodach. 

Skąd te migracje kleszczy? Skąd ten ich wysyp? Niestety wszystkiemu winna jest zmieniająca się pogoda. Coraz mniej mroźne zimy sprzyjają rozmnażaniu tego pasożyta, Nie da sie ukryć, że człowiek swoim zachowaniem tez bardzo kleszczom pomaga. Lubimy zabrać psa na wycieczke do lasu, prawda? A po powrocie do domu spradzamy jego futro w poszukiwaniu kleszczy? No skąże znowu! Ano własnie! A kleszcze bardzo lubią pasożytowac także w gęstym futrze naszych domowych pupili tj. psy.

W takim razie jak zapobiegać kleszczom? Zaprzestać wycieczek do lasu? Zrezygnować z posiadania psa? Nic z tych rzeczy! Mamy na to lepsze sposoby i wcale nie musimy rezygnować ze swoich rytuałów czy psich przyjaciół. Jeśli zauważymy kleszcze na podwórku czy w przydomowym ogrodzie zróbmy oprysk, dzięki, któremu wytepimy pasożyta!

 

Preparat na kleszcze w ogrodzie


Do oprysku przeciw kleszczom potrzebne nam bedą pociete gałęzie czeremchy. najlepiej gdyby rosła w naszym ogrodzie, wtedy nie bedziemy miec problemu z jej pozyskaniem. 

10 litrowy garnek wypełniamy pocietymi gałęziami czeremchy i zalewamy 10 litrami zimnej wody. Gotujemy czeremchę na małym ogniu przez około 30 minut. Po tym czasie wyłaczamy gaz i czekamy aż odwar wystygnie. Odwar bedzie miał kolor czerwony (niczym barszcz ukraiński), przelewamy go do opryskiwacza lub konewki i spryskujemy krzaczki dookoła domu. Jeśli mamy psa, spryskajmy dokładnie obszar przy budzie.

Pamietaj, że kleszcze bardzo lubią paprocie. Jeśli zależy ci nie tylko na tym, by kleszczy się pozbyć, ale także aby nie stwarzać im sprzyjajacego środowiska zastosuj się do tych rad:

- nie sadź krzewów zbyt gęsto
- unikaj wilgotnych, zacieionych miejsc
- zrezygnuj z paproci
- regularnie koś trawę
- pozbywaj się chwastów i nie pozwalaj, by zarastały grządki


Więcej ciekawych porad ogrodniczych i ziołowych znajdziesz na stronie NiezleZiółko.
Źródło: http://niezleziolkoo.blogspot.com
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane