Dzisiaj jest: 22.7.2019, imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Żylaki nóg - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Dodano: rok temu Czytane: 2528 Autor:

Zawsze wydawało ci się, że problem z żylakami dotyczy tylko kobiet starszych, powyżej pięćdziesiątki? Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz..

Żylaki nóg - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Zawsze wydawało ci się, że problem z żylakami dotyczy tylko kobiet starszych, powyżej pięćdziesiątki? Taka typowa choroba, która pojawia się z wiekiem? Zdziwisz się zatem gdy się dowiesz, że żylaki mogą powić się także u osób poniżej 18 roku życia! Jak to możliwe, że tak młode osoby borykają się z tym problemem? Czy jest sposób na zapobieganie powstaniu żylaków, czy można je zlikwidować? Dziś Niezłe Ziółko odpowie na te i jeszcze kilka innych pytań o żylaki.
 

Żylaki nóg - co to takiego?


Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym są żylaki. Żylaki to nic innego jak trwałe rozszerzenie żył. Powstają one na skutek zbyt wysokiego ciśnienia krwi w żyle. Żyła nie wytrzymuje naporów i dochodzi do jej trwałego uszkodzenia. Objawia się to zgrubieniami i granatowo-purpurowymi przebarwieniami żył.

Wiele kobiet leczy żylaki ze względów estetycznych. Fakt, faktem żylaki prezentują się mało ciekawie i mogą być przyczyną kompleksów. Nie zapominajmy jednak o tym, że żylaki nóg, to choroba, która może doprowadzić do poważnych powikłań.

Długotrwałe nieleczenie żylaków powoduje owrzodzenie nóg. Wrzody powstają, ponieważ krew nie jest w stanie odprowadzić szkodliwych produktów przemiany materii z dolnych partii ciała. Mało tego, wolno przepływająca krew może doprowadzić do powstania skrzepów, które są w stanie zatamować przepływ krwi. Nikomu nie muszę chyba tłumaczyć, co się stanie, gdy skrzep trafi do serca?

Jednak pomijając uwarunkowania genetyczne nasz tryb życia ma spory wpływ na to, czy żylaki nóg powstaną. Szczególnie narażone na wystąpienie objawów chorobowych są osoby otyłe, nadużywające alkoholu z płaskostopiem. Ponadto żylakom sprzyja stojący tryb pracy.

Jednak nie oznacza to, ze nie można walczyć we wczesnym stadium z żylakami. Nasz organizm daje nam bardzo wyraźne sygnały, że problem żylaków może dosięgnąć i nas.

Pierwszym symptomem jest uczucie ciężkości nóg pojawiające się szczególnie wieczorem. Ponadto możemy zaobserwować również puchnięcie kostek.

Następnie pojawiają się tzn. pajączki na nogach. Pajączki to nic innego jak siateczki purpurowych żyłek. W kolejnym stadium powstają żylaki.

Jak zatem postępować, gdy zaobserwujemy u siebie uczucie ciężkich nóg, puchnięcie kostek i pajączki. Przede wszystkim musimy dać odpocząć naszym nogom. Doskonałym sposobem jest położenie się i uniesienie nóg powyżej linii serca na 15 minut. 

Równie ważne jest wprowadzenie ruchu do naszego życia. Żylakom sprzyja siedzący lub stojący tryb życia. Spacery, rower są jak najbardziej wskazane. Szczególnie osobom otyłym zaleca się wykonywanie ćwiczeń, ponieważ po zrzuceniu zbędnych kilogramów problem może samoistnie zniknąć.

Wspierać możemy się również różnego rodzaju kosmetykami, które powodują zmniejszenie dolegliwości. Szczególnie polecam te, które zawierają dużo naturalnych składników typu:

żylaki nógKasztanowiec - zmniejszający obrzęki nóg,

Miłorząb japoński - poprawiający ukrwienie skóry,

Kamfora - rozkurcza zważone naczynia, likwiduje ból

Cena tego typu preparatów nie jest wysoka, a po długim dniu warto ulżyć zmęczonym nogom. Nawet lekarze zalecają stosowanie tego typu produktów. Szukaj maści, balsamów, kremów i soli do kąpieli stóp na obrzęki.

Jeżeli zatem jesteś osobą, u której zaczęły się pojawiać symptomy wystąpienia żylaków zacznij już dziś im przeciwdziałać. Łatwiej walczyć w pierwszym stadium tej choroby. Najgorsze, trzecie stadium można zlikwidować już tylko operacyjnie.

Nie warto czekać, należy zatroszczyć się o zdrowe nogi już dziś.
 

A na koniec mała niespodzianka, zrób sobie test, by sprawdzić czy problem żylaków dotyczy ciebie.

 
TEST - CZY MOŻESZ MIEĆ ŻYLAKI?
 

Na zadane pytania można odpowiedzieć jedynie Tak/Nie.

Za każdą twierdzącą odpowiedź otrzymujesz 1 punkt – przeczącą 0 pkt

1. Czy zauważasz drobne błękitne naczynka, które prześwitują przez skórę na kostkach?

2. Odnosisz ostatnio wrażenie, że Twoje nogi polubiły chłód – lubią gdy oblewasz je chłodną wodą?

3. Kupujesz obuwie o numer większe niż kiedyś, ponieważ zauważyłaś że buty kupione wcześniej zaczęły uciskać Twoje stopy

4. Nie możesz spać w nocy, ponieważ budzą Cię bolesne skurcze w łydkach

5. Czy często zdarza się że Twoje nogi wydają się ciężkie, jakby z ołowiu? Szczególnie w gorące dni jest to nagminne zjawisko

6. Czy zauważasz na kostkach i wierzchach stóp obrzęki

7. Czy latem – gdy jest bardzo ciepło – Twoje nogi puchną, są obrzmiałe i znacznie szybciej męczą się?

8. Często chodzisz w butach na wysokim obcasie?

9. Masz nadwagę

10. W związku z wykonywana pracą wiele godzin siedzisz lub stoisz?

11. Podniesienie nóg do góry – wyżej niż głowa – podczas odpoczynku przynosi ulgę

12. Na żylaki cierpią twoi rodzice, rodzeństwo

13. Leczysz się hormonalnie (antykoncepcja itp.)

14. Jedną z chorób, które Cię dotknęły było zapalenie żył


 

Rozwiązanie:


Do 5 pkt

Twoje nogi póki co są zdrowei sprawne, jednak będą Ci wdzięczne, jeśli otoczysz je większą troską. Wystarczy zmienić kilka drobnych nawyków – by poczuły się jeszcze lepiej. Gdy siedzisz – nie zakładaj nogi na nogę. Buty na wysokim obcasie zamień na lużne i wygodne obuwie ze średnim obcasem. Gdy siedzisz w fotelu i wypoczywasz staraj się aby Twoje nogi znajdowały się wyżej – na stoliczku albo po prostu oparte o stół czy biurko


6 – 10 pkt

Twoje nogi wysyłają Ci ostrzeżenie. Pojawiają się u Ciebie pierwsze oznaki świadczące o tym że układ krwionośny działa u Ciebie wadliwie. W takim wypadku wzbogać swoja dietę owocami i warzywami zawierającymi dużo błonnika. Dzięki temu unikniesz zaparć, podczas których wzrasta ciśnienie krwi w naczyniach i często dochodzi do ich uszkodzenia. Staraj się aby Twoja dieta zawierała dużo witamin C, E, P, beta – karotenu oraz rutyny. Dzięki nim Twoje naczynia krwionośne będą mocniejsze. Używaj kosmetyków łagodzących dolegliwości ciężkich nóg czy żylaków


11 i więcej punktów

Twoje nogi wymagają systematycznych zabiegów, które zmniejszą ryzyko pojawienia się żylaków. Po pierwsze postaraj się więcej ruszać. W pracy unikaj windy – korzystaj ze schodów przy każdej okazji. Możesz też w drodze do domu czy pracy wysiąść przystanek wcześniej  i do celu dojść piechotą. Pamiętaj o odpowiedniej diecie i codziennych zabiegach poprawiających kondycje nóg, w tym o kosmetykach stworzonych z myślą o kruchych naczynkach i nogach ze skłonnością do powstawania żylaków.

Źródło: https://niezleziolkoo.blogspot.com/
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
Polecane