Słyszałaś już o maści końskiej? Kilka lat temu była prawdziwym HITEM, tego roku wraca do łask. Czemu zawdzięcza swój spektakularny powrót? Bez wątpienia swojej skuteczności - to raz, a dwa - maść końska zawiera wyciągi z wielu ziół w swoim składzie, a zioła i naturalne metody są ostatnio bardzo modne. Lubimy taką modę, która idzie w parze ze zdrowiem! A wy?
Wiesz skąd wzieła się nazwa tej maści? Sparwdź TUTAJ, a tymczasem przyjrzyjmy sie bliżej rodzajom maści końskich.
Wiesz skąd wzieła się nazwa tej maści? Sparwdź TUTAJ, a tymczasem przyjrzyjmy sie bliżej rodzajom maści końskich.
Maść końska - rodzaje
Maści końskie można podzielić na dwa rodzaje: rozgrzewające i chłodzące. bez względu na to jakiego producenta wybierzesz zawsze będziesz miała do wyboru maść, która ma rozgrzać obolałe miejsce, albo porządnie je schłodzić.
Maść końska rozgrzewająca
Rozgrzewające maści końskie są idealne na zimę. W swoim składzie mają zioła, których działanie poczujesz poprzez uczucie ciepła zaraz po nałożeniu na skórę.
Działanie:
- poprawiają krążenie
- zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych
- łagodzą bóle mięśni i stawów
- łagodzą bóle barków i kręgosłupa
- pomagają przy bólach reumatycznych, zwyrodnieniowych
- działają wspomagająco przy rwie kulszowej
- szybko likwidują nerwobóle
Maść końska chłodząca
Skład maści końskiej chłodzącej został tak dobrany, by zioła w niej występujące dawały uczucie chłodu i szybko znieczulały pomagając leczyć różnego rodzaju bóle.
Działanie:
- łagodzą napięcie mięśniowe
- łagodzą bóle mięśni i stawów
- znoszą uczucie ciężkich nóg
- pomagają zdjąć obrzęk po stłuczeniach (nie należy jednak ich stosować bezpośrednio na otwartą ranę!)
Maści rozgrzewające i chłodzące mają jeden wspólny cel - łagodzić ból i rozluźniać mięśnie. Dzięki temu unikniemy stosowania środków przeciwbólowych, które podrażniają żołądek. Maści końskie można kupić bez recepty!
Jeśli więc jesteś zwolenniczką naturalnych sposobów radzenia sobie z bólem, jeśli nie przepadasz za łykaniem tabletek przeciwbólowych miej taką maść zawsze pod ręką! Przyda się w wielu sytuacjach, szczególnie zimą, gdy na dworze mróz.
Maść końska - jakie zioła?
Na koniec podpowiadamy jakie zioła powinny się znaleźć w maści końskiej, by jej działanie było skuteczne.
Arnika - posiada właściwości przeciwzapalne i kojące. Jest szczególnie efektywny w niwelowaniu siniaków i potłuczeń. Dzięki zawartości flawonoidów kwercetyny, izokwercetyny, kemferolu arnika górska poprawia krążenie oraz rozluźnia mięśnie, skutkiem czego jest chętnie wykorzystywany do masażu, w pielęgnacji potłuczeń, na krwiaki, obrzęki pourazowe, oparzenia.
Rumianek pospolity – stosowany do wcierania ma właściwości przeciwdziałające stanom zapalnym skóry. Chroni naczynia krwionośne i limfatyczne poprzez zmniejszanie ich przepuszczalności, a zwiększanie napięcia. Dzięki temu przyczynia się do poprawy przepływu krwi.
Krwawnik pospolity – stosowany zewnętrznie w dolegliwościach związanych z otarciami naskórka, drobnych skaleczeniach, pękaniu skóry, oparzeniach, trądziku, wyprysku, a także odmrozinach. Charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi i łagodzącymi obrzęki w schorzeniach stawów. Najpopularniejszy środek stosowany w zapaleniu stawów.
Eukaliptus – w stosowaniu zewnętrznym łagodzi bóle reumatyczne, ból zastałych mięśni, neuralgii. Olejek z eukaliptusa pomocny jest w leczeniu niektórych infekcji bakteryjnych skóry.
Rozmaryn - stosowany na skórę łagodzi bóle mięśni, poprawia krążenie, odkaża i pobudza
Aloes – jest skuteczny w uszkodzeniach skóry i owrzodzeniach kończyn, przyspiesza gojenie się otwartych ran i oparzeń. Zmniejsza infekcje skóry, grzybice, drożdżyce, egzemy, czyraki, trudno gojące się rany, oparzenia, odmrożenia - niszczy bakterie i chorobotwórcze grzyby, pobudza przyrost komórkowy, zmniejsza ból i obrzęki, hamuje krwawienie i znacznie przyspiesza proces gojenia.
Kasztanowiec zwyczajny – znany ze swoich właściwości w pobudzaniu krążenia krwi oraz wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych. Działa także przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Wyciągi z nasion i kwiatów kasztanowca znacząco zmniejszają obrzęki powstałe na skutek stłuczeń, zwichnięć czy stanów zapalnych. Znajdują także zastosowanie w leczeniu oparzeń i odmrożeń, zapaleniach żył i owrzodzeniach spowodowanych żylakami.
Kamfora - zewnętrznie jest stosowana do nacierania skóry przy nerwo-, stawo- i mięśniobólach. Kamfora bardzo dobrze przenika przez skórę, powodując uczucie zimna, podobne do wywoływanego przez mentol, działa znieczulająco.
Mięta – daje charakterystyczne poczucie chłodu. Posiada właściwości kojące bóle, pobudzające i antyseptyczne. Działa również odprężająco.
Czy maść końska faktycznie jest tak dobra jak mówią? Sprawdź sama!