Dzisiaj jest: 17.11.2024, imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii

Świadczenie pielęgnacyjne — komu i kiedy się należy?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2181 Autor:
Redakcja poleca!

Dowiedz się co to jest świadczenie pielęgnacyjne i komu się należy.

Świadczenie pielęgnacyjne — komu i kiedy się należy?
Bardzo często świadczenie pielęgnacyjne mylone jest z zasiłkiem pielęgnacyjnym. A są to przecież dwa odrębne świadczenia socjalne, o różnych wymogach i przesłankach. W poniższym artykule zajmiemy się zagadnieniem świadczenia pielęgnacyjnego, omawiając krok po kroku najważniejsze jego elementy.
 

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?


Świadczenie pielęgnacyjne należy się osobom, które nie podejmują pracy lub z niej rezygnują, żeby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, którego niepełnosprawność powstała nie później niż do ukończenia przez nią 18 roku życia, albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej nie później niż do ukończenia przez osobę niepełnosprawną 25 lat. 

Osobami, które mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, są:
  • jedno z rodziców  dziecka niepełnosprawnego (mama lub tata),
  • opiekun dziecka, tzn. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu rodzinnego o adopcję tego dziecka,
  • osoba spokrewniona z dzieckiem niepełnosprawnym, będąca dla niego rodziną zastępczą spokrewnioną,
  • inne osoby (za wyjątkiem tych, które same są w znacznym stopniu niepełnosprawne), mające obowiązek alimentacyjny w stosunku do swoich niepełnosprawnych krewnych.

To jest katalog osób, które mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na chore dziecko z niepełnosprawnością. Ale to nie jedyny warunek. Podstawowy warunek, jaki musi być spełniony to ten, że nie podejmują oni w związku z opieką żadnej pracy lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, żeby opiekować się osobą z niepełnosprawnością. Osoba z niepełnosprawnością powinna posiadać stosowne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (są to pkt 7 i pkt 8 orzeczenia — w obydwu punktach powinno się znaleźć słowo: wymaga). Czyli to drugi konieczny warunek:
posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności z dwoma ważnymi punktami, jak powyżej.

 

Kwota świadczenia pielęgnacyjnego.


Od 2022 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1406 zł miesięcznie. Co ważne nie ma tutaj kryterium dochodowego. Czyli krótko mówiąc, na przykład jeden z rodziców rezygnuje z pracy, by opiekować się chorym dzieckiem z niepełnosprawnością, a drugi rodzic pracuje. Nie ważne jest, jaki jest dochód rodziny na osobę. Rodzic, który zrezygnował z pracy, może ubiegać się o świadczenie w kwocie 1406 zł miesięcznie. 

Niezbędne dokumenty. 

WNIOSEK. Żeby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy złożyć stosowny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Wniosek ten składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się (albo w ośrodku pomocy społecznej lub w innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli to właśnie im przekazana została realizacja świadczeń rodzinnych w danej gminie). Wzór wniosku można znaleźć na stronie podmiotu realizującego świadczenia rodzinne. 

SKRÓCONY ODPIS AKTU URODZENIA DZIECKA lub inny dokument urzędowy potwierdzający wiek dziecka,

ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI.

ŚWIADECTWO PRACY (w przypadku osoby, która zrezygnowała z pracy, by opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością) lub zaświadczenie z urzędu pracy potwierdzające status osoby bezrobotnej (w przypadku osoby, która nie podjęła zatrudnienia, by opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością). 

 

Przez jaki okres można pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Prawo do świadczenia ustala się na czas nieokreślony. Ale jeśli orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony, wówczas prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa ważność tego orzeczenia. Jeśli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego zostanie złożony w terminie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać od miesiąca, w którym wpłynął wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Jeśli natomiast wniosek o świadczenie zostanie złożony po upływie trzech miesięcy od wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub jego stopniu, świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku o jego przyznanie.

Co jeszcze jest ważne?

Aby uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności należy złożyć wniosek i stosowne dokumenty do powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Więcej informacji znajdziecie na stronie:

https://www.gov.pl/web/rodzina
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-niepelnosprawnosci-dla-dziecka-ktore-ma-mniej-niz-16-lat


W następnych artykułach pojawią się informacje między innymi: o co jeszcze mogą ubiegać się rodzice chorych dzieci? Jakie świadczenia przysługują na dorosłe dziecko z niepełnosprawnością? Gdzie można składać wnioski o dofinansowanie pomocy medycznych?

Zdjęcie: Pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***