Dzisiaj jest: 4.5.2024, imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Kawa jest zdrowa – prawda czy mit?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1522 Autor:

Czy kawa jest wskazana w codziennej diecie? A może trzeba jej unikać?

Kawa jest zdrowa – prawda czy mit?
Wiele jest mitów dotyczących spożywanych produktów, które dosłownie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jeden z nich dotyczy kawy. Z dziada pradziada wszyscy mówią tylko o tym, jak szkodliwy wpływ na zdrowie ma ten aromatyczny napój. Czy faktycznie tak jest? A może jednak nie taka kawa zła, jak ją malują?
 

Kawa to bogactwo smaku, aromatu i dobrych składników


Kawa jest aktualnie najczęściej spożywanym napojem na świecie. Swoją popularność zawdzięcza zawartości kofeiny, która działa pobudzająco na ciało i zmysły.

Oprócz kofeiny w kawie można znaleźć kwas chlorogenowy, kawowy i chinowy. Są to substancje zaliczane do antyoksydantów, które mają za zadanie unieszkodliwiać wolne rodniki przyspieszające procesy starzenia się organizmu.

Dziś już wiemy, że kawa to nie tylko aromatyczny, pobudzający napój. To przede wszystkim bogactwo składników działających przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Od wieków ludzie wierzyli w to, że kawa wypłukuje z organizmu magnez, jednak jest to mit, który został obalony. Kawa sama w sobie zawiera magnez. Ponieważ napój ten działa moczopędnie, to faktycznie przyspiesza wydalanie magnezu z organizmu, ale jednocześnie go dostarcza w sporej ilości, co gwarantuje, że bilans wychodzi na plus.

 

Pozytywne działanie kawy


Przeprowadzone jak dotąd badania naukowe jasno dowodzą, że spożywanie kawy nie przekłada się na powstawanie zaburzeń układu pokarmowego – refluksa, niestrawności, chorób wrzodowych czy zapalenia błony śluzowej żołądka. Podobnie jest w przypadku zespołu jelita drażliwego oraz zaburzeń wydalania – kawa nie ma wpływu na zaistnienie tych dolegliwości.

Osoby, które spożywają kawę w ilości do 4 filiżanek dziennie mogą natomiast ograniczyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Jednakże warunkiem zaistnienia takiego działania kawy jest spożywanie jej bez dodatku cukru, bitej śmietany czy smakowych syropów.

Kawa także zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, a u osób chorych zmniejsza objawy i tym samym poprawia komfort życia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku takich chorób, jak nowotwory czy udar mózgu, a nawet wszelkiego rodzaju choroby serca. Wręcz przeciwnie, przy arytmii serca zaleca się wypijanie kawy w rozsądnych ilościach, by unormować rytm pracy serca. Spożywanie kawy powoduje co prawda wzrost ciśnienia tętniczego, jednak jest on przejściowy i przy regularnym piciu kawy z czasem staje się niezauważalny dla organizmu. Jeśli zatem masz nadciśnienie tętnicze, to nie musisz całkowicie rezygnować z picia kawy.

Kawa jest bogactwem witamin z grupy B: B3, B5, B2, B4, B1. Dzięki temu może okazać się pomocna przy leczeniu anemii wynikającej z niedoboru tych witamin. Jednak nie należy jej spożywać podczas posiłku, by nie zmniejszała wchłaniania żelaza z pożywienia.

 

Jeśli spożywasz kawę regularnie każdego dnia, to faktycznie możesz korzystać z jej dobrych właściwości. Pijąc kawę okazjonalnie, będziesz bardziej odczuwać jej pobudzające działanie, a tym samym nieprzyzwyczajony organizm może być narażony na większe ryzyko wystąpienia zawału serca czy udaru mózgu. Zatem zdecydowanie lepiej jest pić kawę każdego dnia, niż tylko sięgać po nią od czasu do czasu.

Nie wszyscy jednak powinni delektować się małą czarną bez ograniczeń. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny znacznie ograniczyć spożywanie kawy. Jest to związane z ryzykiem wystąpienia poronienia, a także przedwczesnym porodem i możliwym powstaniem wad rozwojowych płodu, a także nadpobudliwości u dzieci.

 

Kawa parzona czy rozpuszczalna?


Tradycyjna, parzona kawa jest niewątpliwie aromatyczna i posiada intensywny smak. Faktem jednak jest, że w takiej formie bardziej obciąża ona żołądek i do tego podnosi poziom cholesterolu we krwi. Kawa parzona zawiera bowiem kafestol i kafeol, które do tego się przyczyniają. Tych dwóch składników nie zawiera kawa rozpuszczalna.

Dodatkowo w kawie rozpuszczalnej można znaleźć magnez, cynk i wapń. Niepokojący może być fakt, że zarówno w kawie rozpuszczalnej, jak i naturalnej odnotowuje się zawartość niklu. Ten pierwiastek odpowiedzialny jest za powstawanie alergii w organizmie. Dowiedziono jednak, że kawa naturalna zawiera go mniejsze ilości, niż rozpuszczalna.

Jaka kawa jest najzdrowsza? Nie da się tego określić jednoznacznie, a przecież również chodzi o to, która najbardziej smakuje. Picie kawy powinno być przyjemnością, chwilą relaksu w czasie dnia. Korzystajmy więc z tego dobrodziejstwa natury w sposób racjonalny. Nie przesadzajmy z ilością wypijanych filiżanek i zdecydowanie ograniczmy ilość dodatków. Tradycyjna mała czarna jest najlepszą wersją kawy, która pozwala delektować się jej smakiem, aromatem i pobudzającym działaniem bez cukru, mleka, miodu, syropów smakowych, lodów, ciastek, ciasteczek…
Źródło: pixabay
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***