Jak zregenerować wątrobę?
Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Wśród wielu jej funkcji są: detoksykacja szkodliwych substancji, magazynowanie witaminy A, D oraz B12 i żelaza, bierze udział w metabolizmie, krzepnięciu krwi, wytwarza żółć konieczną do trawienia tłuszczów. O wątrobę zatem należy dbać, by mogła ona pełnić swoje funkcje, a tym samym wpływać na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.
Jak dbać o wątrobę, gdy bierzesz dużo leków?
Nadużywanie leków przeciwbólowych, długotrwałe przyjmowanie leków, zła dieta, picie dużych ilości alkoholu, stres, pestycydy w żywności, infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze, zanieczyszczenie środowiska, stany zapalne w organizmie, a nawet przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych – te wszystkie czynniki uszkadzają wątrobę.
5 oznak, że twoja wątroba jest pełna toksyn
Wspomaganie pracy wątroby jest niezbędne, zwłaszcza wtedy, kiedy stale przyjmujemy leki. To one przede wszystkim sprawiają, że wątroba przestaje pełnić swoje funkcje. W aptekach jest wiele preparatów, które mogą poprawić jej funkcjonowanie. Warto również zainteresować się naturalnymi sposobami wspomagającymi pracę wątroby, czyli ziołami.
Jak zregenerować wątrobę? Leki na regenerację wątroby i dieta
Wątroba jest chyba jedynym narządem w ciele człowieka, który ma tak ogromne możliwości regeneracji. Jednak warunkiem zachodzenia tego procesu jest to, że nie przeszkadzamy w tym wątrobie dietą, alkoholem, stresem, lekami.
Czy wątroba się regeneruje?
Wątroba jest narządem, który jest w stanie się regenerować. Można przyjąć, że czas potrzebny na taką regenerację to co najmniej 2 tygodnie, a może się wydłużyć nawet do kilku miesięcy. Wszystko uzależnione jest od tego, jak bardzo uszkodzona jest wątroba i czy pomagamy jej w regeneracji.
Jakie zioła regenerują wątrobę?
Zioła są w stanie pomóc w regeneracji wątroby, jednak należy je stosować regularnie przez dłuższy czas. W pierwszej kolejności warto stosować ostropest plamisty. Działa on skutecznie dzięki zawartości sylimaryny, która pobudza metabolizm, chroni przed toksynami i wspomaga odbudowę miąższu wątroby. Dodatkowo neutralizuje i usuwa toksyny. Z powodzeniem można go stosować przy uszkodzeniu wątroby, marskości i stłuszczeniu. Skutecznie działa nawet przy zatruciach.
Połączenie ostropestu plamistego z karczochem wydaje się być idealne. Karczoch bowiem zawiera cynarynę, dzięki czemu działa obniżająco na enzymy wątrobowe, ochronnie na wątrobę i zmniejsza szkodliwe działanie wolnych rodników i szkodliwych substancji.
Jak wspomóc regenerację wątroby?
Wątroba jest narządem nieunerwionym, co oznacza, że kiedy choruje, to nie boli. Z tego powodu bardzo często nawet nie mamy świadomości, że coś niedobrego dzieje się z naszą wątrobą, przynajmniej na początku powstawania różnych procesów patologicznych.
Do pierwszych objawów uszkodzenia wątroby można zaliczyć: zaparcia, wzdęcia, podwyższone ciśnienie, mdłości, nudności, zażółcenie skóry i białek ocznych, zmęczenie i osłabienie długo utrzymujące się.
Najlepiej wspomagać regenerację wątroby w naturalny sposób. Może w tym pomóc kwas alfa-liponowy i duże dawki witaminy C.
Dieta na regenerację wątroby
Codzienna dieta ma ogromny wpływ na stan wątroby, a także na szybkość jej regeneracji. Aby poprawić funkcjonowanie wątroby, najlepiej jest zacząć od wykluczenia wszystkich tych czynników, które ją osłabiają.
W pierwszej kolejności należy zrezygnować z picia alkoholu lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. Jeśli można, to należy ograniczyć przyjmowanie leków, w tym również leków przeciwbólowych.
Do diety należy wprowadzić ekologiczne warzywa i owoce, wyciskane świeżo soki. Takie nie zawierają pestycydów i metali ciężkich, które również uszkadzają wątrobę.
Wybieraj jak najmniej przetworzoną żywność, z niską zawartością węglowodanów i bez tłuszczy trans. Kupuj składniki ekologiczne i samodzielnie przyrządzaj posiłki. Będą one smaczniejsze i zdrowsze, niż gotowce ze sklepu.
Dobrze jest również spożywać wysokiej jakości produkty mleczne, najlepiej prosto z gospodarstwa rolnego lub od lokalnego hodowcy. Mleko, kefir, jajka – to bogactwo dobrych witamin i minerałów, pod warunkiem, że pochodzą z dobrego źródła.