Produkty przetworzone można spotkać niemalże na każdym kroku. Wchodząc do sklepu spożywczego, możemy je znaleźć w takiej ilości i różnorodności, a przy tym w niesamowicie korzystnej cenie, że często je po prostu kupujemy bez żadnego zastanowienia. Czy wiecie zatem, co w takich produktach można znaleźć i dlaczego należy ich unikać jak ognia?
Prawda stara jak świat – jesteś tym, co jesz
Wszyscy doskonale wiemy, że to, co spożywamy, ma wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd sylwetki. Żyjemy w takich czasach, że ciągle gdzieś nam się spieszy, pracujemy zawodowo, mamy do ogarnięcia dom, dzieci, może nawet jakąś pracę dodatkową. Brakuje czasu na stanie przy garach, a jednak na to warto jest poświęcić każdą chwilę.
Chorujemy coraz częściej, coraz młodsi mają przewlekłe choroby, łykamy coraz więcej leków. To nasza codzienna dieta odżywia nasz organizm. Dzięki pokarmom dostarczamy bądź też nie, cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Dlaczego więc tak mało uwagi przykładamy do tego, co znajduje się na naszym talerzu?
Głównym powodem sięgania po produkty przetworzone jest oczywiście brak czasu na gotowanie w domu. Poza tym stajemy się wygodni, brakuje nam pomysłu lub umiejętności na przygotowanie smacznego posiłku, a w sklepie gotowiec można kupić za kilka złotych, odgrzać go w mikrofali i po sprawie. Jednak to nie chodzi tylko o gotowy obiad. Równie często czując nagły głód, sięgamy po batony czekoladowe, chipsy czy cukierki, a zamiast ugasić pragnienie wodą mineralną, kupujemy słodkie i bardzo tuczące napoje kolorowe. Dlaczego za własne pieniądze szkodzimy sobie samym?
Produkty przetworzone, które często lądują w Twoim koszyku zakupowym
Produkty przetworzone to takie, które poddano obróbce, a przy tym zmieniono ich skład, dodając wielu sztucznych, niezdrowych, zupełnie niepotrzebnych substancji. Ma to na celu poprawę trwałości produktu gotowego, wyglądu i wzmocnienia smaku.
Do przetwarzania żywności stosuje się cukier, sól, oleje, słodziki różnego rodzaju, wzmacniacze smaku i zapachu, ocet, barwniki, aromaty, emulgatory i wiele, wiele innych.
Do grupy produktów przetworzonych można zaliczyć wszystkie dania gotowe, a także ciasta i ciasteczka, chipsy, płatki śniadaniowe, lody, parówki, zupki błyskawiczne, kolorowe napoje i szeroko pojęty fast food.
Gotowanie, czyli przetwarzane produkty domowe
Przygotowując ciepły posiłek w domu, również dokonujemy przetwarzania produktu, jednak ten proces znacznie różni się od procesu przemysłowego. Smażenie, gotowanie, duszenie, pieczenie, suszenie – dzięki temu z prostych składników otrzymujemy danie gotowe, ale bez tych wszystkich polepszaczy i konserwantów, które znajdują się w produktach gotowych ze sklepu.
Nie ma nic złego w tym, że na obiad gotujemy sobie potrawy. Mogą one być również smażone, grillowane czy pieczone. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że każda obróbka termiczna pokarmu wpływa na zmniejszenie jego wartości odżywczych. Warto również ograniczyć smażone potrawy na rzecz gotowanych, duszonych czy pieczonych. Wszystko w nadmiarze szkodzi.
Dieta oparta na produktach wysoko przetworzonych jest groźna dla zdrowia
Czy wiesz, że produkty gotowe, które kupujesz w sklepie, często nie mają wartości odżywczej, witamin i minerałów? Mają one za to całkiem sporo kalorii i składników, które negatywnie wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Nic więc dziwnego, że kupując hamburgera i do tego puszkę coli przybierasz na wadze, a przy tym źle się czujesz, bo organizm domaga się witamin i minerałów, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Oprócz otyłości, częste spożywanie sklepowych gotowców prowadzi do spadku odporności organizmu i większej podatności na różnego rodzaju infekcje. Może również powodować biegunki lub wręcz odwrotnie – zatwardzenie.
Ponadto, gotowce sklepowe zwiększają ryzyko wystąpienia zawału i chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, zaburzeń metabolicznych, wzrostu poziomu cholesterolu, powstawania stanów zapalnych w organizmie, pogorszenia stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej.
Czy naprawdę to jest tego warte?
Nie kupuj gotowców, zadbaj o siebie
Nic złego nie stanie się, jeśli raz na jakiś czas zjesz gotowca ze sklepu. Jednak codzienna dieta nie powinna się na nich opierać. Jak zatem zadbać o swoją dietę?
Po pierwsze i najważniejsze: czytajmy etykiety i skład produktu. Jeśli na pierwszych miejscach znajdziemy tam cukier czy syrop glukozowy, to od razu powinniśmy odstawić ten produkt z powrotem na półkę. Nie ma w nim nic wartościowego.
Żywność wysoko przetworzona jest wygodna i ogólnie dostępna, jednak nie warto ulegać tej pokusie. Zawarte w niej substancje mogą powodować uzależnienie, zwiększając wydzielanie dopaminy odpowiedzialnej za odczuwanie przyjemności. Lepiej kupić surowe składniki i przyrządzić posiłek samodzielnie w domu. Przynajmniej masz wówczas pewność, co jesz i czym odżywiasz własny organizm.
Warto mieć w zasięgu ręki zawsze butelkę wody mineralnej i zdrową przekąskę, na przykład w postaci owocu. Kiedy napadnie Cię nagły głód, zjesz owoc zamiast słodkiego, czekoladowego batonika zawierającego zdecydowanie zbyt dużo cukru i tłuszczu. Pragnienie ugasisz wodą, zamiast sięgać po colę czy jakąś słodką, kolorowo zabarwioną oranżadę.
Warto również przemyśleć sprawę przetwarzania żywności w domu. Nie ulega wątpliwości, że surowe warzywa czy owoce są znaczniej bardziej wartościowe, niż gotowane. Jeśli zatem mamy taka możliwość, to rezygnujmy z przetwarzania ich nawet w domu. Można je rozdrobnić i wypić jako koktajl lub też zrobić z nich sałatkę. Po takim posiłku na pewno poczujesz się znacznie lepiej, a i Twój organizm odpłaci się prawidłowym funkcjonowaniem. Pamiętaj, że wszystko, co zjadasz z własnego talerza wcześniej czy później odbije się na Twoim zdrowiu i wyglądzie Twojego ciała.