Wydawałoby się, że temat diet i zdrowego odżywiania jest już przebadany wzdłuż i wszerz. Jednak wciąż wielu ludzi nie potrafi skutecznie schudnąć. Być może wierzą oni w dietetyczne mity, dietę cud czy magiczne tabletki, które bez wysiłku i ograniczenia kalorii wysmuklą im talię. Przyjrzyjmy się zatem tym informacjom, które przekazywane z pokolenia na pokolenie nie mają nic wspólnego z prawdą.
Spalanie tłuszczu w określonej partii ciała
Wiecie, że nie ma czegoś takiego? Nie da się tylko schudnąć w talii, biodrach czy na brzuchu. Jeśli zmniejszasz ilość dostarczanych kalorii, to nie masz wpływu na to, skąd organizm będzie czerpał energię, czyli których fałdek tłuszczu zacznie Ci ubywać w pierwszej kolejności. Nawet ćwicząc konkretne partie ciała, budując mięśnie na brzuchu czy udach i tak częściowo wpływasz na to, że wysmuklą się ramiona czy ujędrnią pośladki. Tak to działa.
Oszczędzanie kalorii
Błędne jest myślenie, że jeśli nie zjesz śniadania, to zaoszczędzisz kalorie, by wieczorem zjeść paczkę chipsów, a bilans kaloryczny się zgodzi. Ważne jest to, żeby nie pomijać żadnego posiłku, a niewielkie grzeszki rekompensować sobie dodatkowymi ćwiczeniami czy aktywnością fizyczną.
Czy każdy produkt niskotłuszczowy jest zdrowy?
Niekoniecznie, dlatego warto uważnie czytać etykiety. Wiele produktów spożywczych oznaczonych jako niskotłuszczowe niestety zawierają całkiem spore ilości cukru. Trudno je zatem zaliczyć do produktów dietetycznych.
Dużo schudłem, mogę jeść, co chcę
Nawyki żywieniowe, które wypracowujesz w sobie podczas stosowania konkretnej diety działają, dopóki je stosujesz. Osiągnięcie wymarzonej wagi i powrót do niezdrowego odżywiania sprawi, że kilogramy wrócą podwójnie. Po to właśnie stosujesz dietę, aby zdrowiej jeść i odżywiać swój organizm. Dlaczego po utracie wagi chcesz cały swój wysiłek pogrzebać?
Kawa nie zawiera kalorii
Kawa nie zawiera kalorii, jeśli jest bez dodatków, a więc tak zwana czarna. Jeśli dodasz do niej mleko, miód czy cukier albo syrop smakowy, to tych kalorii w kawie może być nawet 300.
Na diecie nie można jeść ulubionych potraw
To kolejny mit do obalenia. Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta nie wyklucza żadnych pokarmów. Jeśli wszystko jesz w umiarze, w niewielkich porcjach, to nic nie zaszkodzi Twojej wadze. Raz w tygodniu niewielka porcja lodów na podwieczorek zamiast owoców nie sprawi, że nagle przybierzesz kolejne 5 kilogramów na wadze.
Nie musisz ćwiczyć codziennie
Po prostu nie musisz, a nawet nie powinieneś. Twoje mięśnie potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację. Co innego aktywność w postaci spaceru czy jazdy na rowerze, a co innego codzienny trening obciążeniowy. Bądź aktywny, ale nie musisz ćwiczyć codziennie, by przy zdrowej diecie tracić zbędne kilogramy.
Płatki z mlekiem to idealne śniadanie
Niestety tak nie jest, choć wciąż całkiem sporo ludzi jada takie posiłki z samego rana. Płatki zbożowe to przede wszystkim sporo węglowodanów, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Już po 2 godzinach stajesz się znowu głodny i wtedy jest większa szansa na to, że sięgniesz po niezdrowe przekąski. Lepiej zjedz jajecznicę lub porządną kanapkę z chudą wędliną i mnóstwem warzyw. To nasycić Cię na dłużej.
Nie solisz, a jednak jesz sól
Sól jest ważna w zdrowej diecie, ale warto stosować ją z umiarem. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie solisz potrawy, to i tak tę sól spożywasz. Najwięcej jest jej w gotowych daniach, jednak w takich produktach, jak chleb również ją znajdziesz.
Nie warto ważyć się codziennie
Każdego dnia waga może się wahać nawet o około pół kilograma z uwagi na zatrzymywanie się wody w organizmie. Czy zatem warto ważyć się codziennie? Miarodajny wynik jest wtedy, kiedy ważysz się rano, przed posiłkiem i bez ubrania raz w tygodniu. Wtedy możesz faktycznie ocenić, czy tracisz na wadze czy przybierasz.