Dzisiaj jest: 28.3.2024, imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

Aktywność fizyczna przy nadwadze i otyłości

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1478 Autor:

Nadwaga i otyłość nie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej, ale jak ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy?

Aktywność fizyczna przy nadwadze i otyłości
Nadwaga i otyłość wynikają nie tylko ze złych nawyków żywieniowych, ale również z braku aktywności fizycznej. Im więcej przybywa kilogramów, tym człowiek staje się mniej sprawny i z czasem nawet dłuższy spacer może stać się problemem. Zaleca się każdemu – szczupłemu i otyłemu – by każdego dnia podejmować aktywność fizyczną. Jednak przy nadmiarze kilogramów to wcale nie jest takie proste, a przy tym również należy uważać, by nie zrobić sobie krzywdy.
 

Niezbędna motywacja


Nadwaga i otyłość często wiążą się z tym, że najchętniej człowiek nie ruszałby się w ogóle. Nierzadko zwykłe poruszanie się sprawia ból i dyskomfort. Jak to zmienić? Siedząc w fotelu, nie zmienisz nic. Musisz zacząć działać. Dlatego tak ważna jest odpowiednia motywacja.

Wyznacz sobie cel, który chcesz osiągnąć. Nie musi to być od razu zrzucenie 60 kilogramów. Może to być przejechanie na rowerze 10 kilometrów. Może to być przepłynięcie 20 długości basenu. Może to być zmieszczenie się w wymarzoną sukienkę. To cel uświęca środki, a w tym przypadku po prostu będzie Twoją motywacją.
 
 
Ciężko jest ruszyć się z wygodnej kanapy. Czasami dni są gorsze, masz słabe samopoczucie albo pada deszcz. Często szukamy wymówek, żeby nie robić tego, co wymaga od nas wysiłku. Może zatem zmienić myślenie? Jak mam gorszy dzień, to po spacerze poczuję się lepiej. Kiedy pada deszcz, to zamiast jeździć na rowerze, ćwiczę w domu lub idę na siłownię. Można? Wystarczy tylko chcieć!

 

Dieta i ćwiczenia to para idealna


Sama zmiana nawyków żywieniowych przyniesie niewielkie efekty, podobnie jak aktywność fizyczna bez odpowiedniej diety. Dlaczego? Zdrowe odżywianie z niewielkim deficytem kalorycznym jest zawsze wskazane. Jeśli jednak zależy Ci na utracie wagi, to bardzo długo będziesz czekać na oczekiwane efekty. Waga na pewno będzie spadała, ale tak wolno, że może to działać na Ciebie demotywująco.

Jeśli postawisz na aktywność fizyczną, a nie zmienisz swoich złych nawyków żywieniowych, to efekt również będzie opłakany. Trudno jest spalić tłuszcz, wyrzeźbić ciało, stracić zbędne kilogramy ćwicząc, a równocześnie objadając się fast foodem i słodyczami. Rozumiesz? Dieta i ćwiczenia fizyczne muszą iść w parze, aby Twoje efekty były motywacją do dalszej pracy nad własnym ciałem.

 

Zmień nawyki


Masz nadwagę lub jesteś otyła, lub otyły? Na taki stan zdrowia i ciała złożyło się wiele rzeczy. Między innymi wpływ na to mają Twoje nawyki. Wraz z przybieraniem kilogramów stajemy się coraz bardziej wygodni. Wszyscy, nie jesteś wyjątkiem od reguły!

Trzeba zatem zmienić swoje nawyki, ponieważ każda mała zmiana ma znaczenie. Zamiast jeździć windą, korzystaj ze schodów. Zamiast jeździć autem do sklepu, zrób sobie spacer. A może do pracy pojedziesz rowerem lub hulajnogą? Jeśli masz nadwagę, to taka aktywność nie powinna być ponad Twoje możliwości. W przypadku osób otyłych, nawyki trzeba zmienić, ale w jeszcze wolniejszym tempie, by sobie nie zaszkodzić.

Bez względu na to czy masz tylko kilka kilogramów na plusie, czy całkiem spory balast dźwigasz każdego dnia, staraj się być codziennie jak najbardziej aktywny. Już po niedługim czasie Twoje nowe nawyki wejdą do Twojej codziennej rutyny, a skorzystasz na tym Ty, Twoja sylwetka i Twoje zdrowie.

 

Spacer dobry dla każdego


Spacer jest taką aktywnością fizyczną, którą może wykonywać każdy bez względu na swoją wagę. Jeśli masz spory nadmiar kilogramów, zacznij od wolnego spaceru na niedaleką odległość. Każdego dnia staraj się jednak zwiększać dystans, ponieważ każdego następnego dnia Twoje stawy staną się bardziej elastyczne, a kondycja bardziej wytrzymała.

Z czasem zacznij chodzić nie tylko dalej, ale także w szybszym tempie. Przyzwyczajony już do wysiłku organizm nie będzie się tak szybko męczył. Może z czasem przekonasz się do nordic walking? Taki spacer z kijkami pozwala również pracować mięśniom górnej części ciała, dzięki czemu spalasz więcej kalorii.

 

Rowerowa przejażdżka


Kiedy już masz spacery opanowane do perfekcji, czas na większy wysiłek. Idealnie do tego nada się rower, dzięki któremu więcej Twoich mięśni zostanie uruchomionych i zaangażowanych do pracy.

Jazda na rowerze to przede wszystkim odciążenie stawów, dlatego warto na niego wsiadać jak najczęściej i to w każdym wieku. Nie ma problemu, żeby robić sobie postoje podczas przejażdżki, kiedy poczujesz, że potrzebujesz przerwy. Warto również mieć ze sobą wodę do picia, dzięki której uzupełnisz płyny w organizmie.

 

Basen o każdej porze roku


Kolejnym dobrym sportem, który odciąża stawy, jest pływanie. O ile w lecie zawsze można skorzystać z kąpieliska na świeżym powietrzu, o tyle w zimie pozostaje tylko basen.

Pływanie na basenie można zaliczyć do bezpiecznego wysiłku, który angażuje wszystkie mięśnie ciała bez obciążania stawów. Jest przyjemne i pozwala spalić sporo kalorii.

Dzięki regularnemu pływaniu zwiększasz wydolność płuc, więc wolniej się męczysz. Twoje ciało staje się bardziej wytrzymałe na wysiłek fizyczny, a sylwetka coraz szczuplejsza.

Kiedy poczujesz się na siłach, to spróbuj zajęć z aqua aerobiku. To bardzo duża aktywność, która wymaga całkiem niezłej sprawności fizycznej.

Każda aktywność fizyczna jest wskazana, ważne, by robić to z głową. Jeśli masz sporą nadwagę, to nie polecam biegania. Przy pierwszym podejściu możesz nabawić się kontuzji, zwłaszcza kiedy Twój organizm nie jest przyzwyczajony do takiego wysiłku. Zacznij od spacerów, basenu. Te sporty są bezpieczne. Z czasem, kiedy wzmocnisz swoje mięśnie, poprawisz krążenie i zwiększysz wytrzymałość organizmu, możesz próbować wszystkich innych sportów.
Źródło: pixabay
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***