Dzisiaj jest: 26.6.2024, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Żółta witamina

Dodano: rok temu Czytane: 1428 Autor:

Bez niej organizm nie może normalne funkcjonować, dlatego jej niedobór dotkliwie odczuwamy aż do późnej starości.

Żółta witamina
Żółta witamina, czyli kwas foliowy, jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania od pierwszych dni życia, aż po późną starość. Doskonale znają ją kobiety, które planują ciążę lub też są już ciężarne. Suplementacja kwasu foliowego jest dla nich obowiązkowa, ponieważ jego niedobór może zarówno być powodem problemów z zajściem w ciążę, jak również nieprawidłowego rozwoju płodu czy też niedonoszenia ciąży. Jednak nie tylko kobiety w okresie rozrodczym powinny zadbać o prawidłowy poziom kwasu foliowego. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
 

Żółta witamina, czyli kwas foliowy


Kwas foliowy jest niezbędny każdej komórce ciała w każdym wieku, bez względu na płeć. Jest rozpuszczalny w wodzie. Jest to witamina B9, inaczej zwana folacyną lub folanem. Jednak równie często nazywany żółtą witaminą, co zawdzięcza swojej jasnej barwie. Dość łatwo rozpada się pod wpływem wyższej temperatury, jak i światła słonecznego.
 

Mniszek lekarski - 10 powodów, dla których warto go kochać


Ciekawostką jest to, że zbyt długo przechowywana żywność traci niemalże połowę zawartego w niej kwasu foliowego. Podczas gotowania, produkty spożywcze tracą go nawet do 70%. Ludzki organizm również nie jest w stanie długo magazynować kwasu foliowego, dlatego tak ważne jest regularne jego uzupełnianie.
 

Kwas foliowy – gdzie go można znaleźć?


Uzupełnianie poziomu kwasu foliowego w organizmie powinno przede wszystkim opierać się na spożywaniu sporej ilości świeżych warzyw. Naturalnie występujący kwas foliowy jest lepiej przyswajalny, jeśli w danym produkcie występuje również witamina C. To ona znacznie zmniejsza ryzyko rozpadu żółtej witaminy, dzięki czemu więcej można jej przyswoić.

Jak pokazują badania, organizm człowieka jest w stanie przyswoić zaledwie 50% kwasu foliowego z pożywienia. Natomiast suplementując tę witaminę, przyswajamy niemalże 100%. Specjaliści zgodnie twierdzą, że nawet zdrowa, zróżnicowana dieta bogata w świeże warzywa, nie jest w stanie zaspokoić naszego zapotrzebowania na tę witaminę. Dlatego oprócz diety, warto wprowadzić odpowiednią suplementację. Wybierając odpowiedni preparat, warto wziąć pod uwagę te wielowitaminowe. Oprócz kwasu foliowego zawierają one również inne witaminy, które mają korzystny wpływ na jego przyswajanie.
Źródło: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***