Za oknami coraz piękniej, zielenią się drzewa, trawniki. Tęskniliście do tych łąk kolorowych? Łąk i polan pełnych kwiatów - niebieskich chabrów, czerwonych maków, biało-żółtych rumianków, zielonych traw. Delikatnego wiaterku smagającego łany zbóż i traw, bezchmurnego nieba i lejącego się żaru z nieba. W takiej scenerii spacerując, trafiasz na zacienioną polanę na brzegu lasu. Zmęczona spacerem przysiadasz na trawie, by za chwilę wygodnie położyć się na zielonym dywanie. Zamykasz oczy i wsłuchujesz się w odgłosy przyrody. Ptaki ćwierkają wesoło, gdzieś tam w trawie brzęczą świerszcze, a w powietrzu unosi się cudny zapach kwitnącej przyrody. Jednak wszędzie bez chwili przerwy słychać jeden najbardziej trwały i stały dźwięk. To bzyczenie pszczół. Wydaje się, że tylko im upal nie przeszkadza. Tylko one pracowicie z pozazdroszczenia godną systematycznością latają od kwiatka do kwiatka i zbierają nektar. I to właśnie im dzisiaj przyjrzymy się bliżej.
A dokładnie ich jednemu produktowi, o którym pewnie wiele osób słyszało - jednak niewiele osób jest w stanie cokolwiek powiedzieć o jego właściwościach. Dzisiaj na tapetę idzie propolis. Naturalny półprodukt kosmetyczny, uwielbiany ostatnio bardzo mocno przez producentów kosmetyków i nie tylko.
A dokładnie ich jednemu produktowi, o którym pewnie wiele osób słyszało - jednak niewiele osób jest w stanie cokolwiek powiedzieć o jego właściwościach. Dzisiaj na tapetę idzie propolis. Naturalny półprodukt kosmetyczny, uwielbiany ostatnio bardzo mocno przez producentów kosmetyków i nie tylko.
Propolis, co to takiego?
Propolis - znany też pod nazwą kit pszczeli jest bardzo lepką substancją, w skład której wchodzą:
żywice zbierane przez pszczoły z pąków drzew
olejki eteryczne
woski
wydzielina pszczół
W zależności od tego, z jakiej rośliny była zbierana żywica do jego produkcji - właściwości propolisu mogą być bardzo różne.
Czy wiesz co to jest miód manuka?
Po co pszczołom propolis?
Jest to ich swego rodzaju uszczelka - zabezpieczenie gniazda czy ula, w którym żyją przed inwazją niechcianych grzybów czy bakterii. Propolisem są wyłożone wewnętrzne ściany ula. Dzięki niemu jest tam zawsze sucho, a deszcz i śnieg nie ma dostępu do środka. Nie ma wilgoci i nie ma zagrożenia.
Po co ludziom propolis?
Warto na początku zaznaczyć, że stosowanie propolisu nie jest żadną nowością. O jego dobroczynnych właściwościach wiedzieli już starożytni Egipcjanie. Używali go do balsamowania zwłok oraz co ważniejsze - do leczenia chorób skóry - przyspiesza gojenie się wszelkiego rodzaju ran oraz zabezpiecza je przed bakteriami.
Do czego ci się przyda propolis??
- idealnie sprawdzi się w walce z trądzikiem. Oczywiście to nie koniec jego zalet - jest silnym bakteriobójcą - radzi sobie nawet z tymi bakteriami, na które antybiotyki już nie działają. Ponadto oczyszcza skórę i reguluje pracę gruczołów łojowych. Więc stosując maści, kremy z propolisem sprawisz, że aktualny wysyp pryszczy zniknie, a kolejne być może nawet nie wystąpią. Oczywiście pod warunkiem, że nie jesteś uczulona na kosmetyki pszczele. Stosując balsam propolisowy na trądzik, trzeba pamiętać, że barwi on skórę, ubrania na żółto - więc najlepiej używać go wieczorem, gdy wiemy, że już z domu nie będziemy wychodzić.
- zwalcza grzyby - równie skutecznie jak bakterie - dlatego znajduje zastosowanie w pielęgnacji stóp i tych części ciała, które są narażone na zarażenie grzybicą. Jest skuteczny zarówno w przeciwdziałaniu jak i walce z już zarażonymi miejscami na skórze.
- zalecany w celu szybszego gojenia się wszelkiego rodzaju ran, zaognień czy zapaleń skóry. Skuteczny także na odmrożenia. A to dzięki zmobilizowaniu skóry do przyspieszenia procesów gojenia oraz właściwościom bakteriobójczym - co przydaje się także tutaj. Dodatkowo działa znieczulająco - co nie jest bez znaczenia przy otarciach i odmrożeniach.
3 proste sposoby na wykorzystanie kwiatów i liści bzu
- pielęgnacji skóry głowy i włosów. Włosom nadaje blask oraz skutecznie odżywia je dzięki swojemu składowi. Dodatkowo przeprowadzono badania naukowe które potwierdziły wpływ propolisu na przyspieszony porost włosów. Więc jeśli tempo rośnięcia włosów Was nie zadowala - warto przetestować szampony z propolisem. Szczególnie jeśli dodatkowo cierpicie z powodu zbyt szybko przetłuszczających się włosów.
- odmładza - dzięki właściwościom antyoksydacyjnym oraz unikalnemu składowi bogatemu w witaminy i niezbędne mikroelementy.
- sprawdza się w usuwaniu nagniotków i odcisków.
W składach kosmetyków INCI propolis ukryty jest pod nazwami : Propolis cera, Propolis Extrakt, Propolis Extract, Propolis Wax.
Źródło zdjęcia