Mazurek wielkanocny to tradycyjne słodkie ciasto kuchni polskiej. Mazurek składa się z dwóch warstw: placka i położonej na nim masy. Najpiekniejsze mazurki to prawdziwe dzieła sztuki ozdobione bakaliami, orzechami, kolorowymi koralikami. Idzie Wielkanoc więc warto zacząć już powoli szukać przepisów na mazurki!
Dziś podamy wam pięć najlepszych przepisów na mazurki szefa kuchni.
Dziś podamy wam pięć najlepszych przepisów na mazurki szefa kuchni.
Mazurek szlachecki
Ciasto:
350 g masła
120 g cukru pudru
5 żółtek ugotowanych na twardo
1 surowe żółtko
100 g migdałów
1 łyżka soku z cytryny
1/4 łyżeczki skórki startej cytryny
350 g maki pszennej
1 białko
Lukier:
3 łyżki cukru pudru,
2 łyżki soku z cytryny,
1 łyżeczka wody
Do dekoracji: owoce z konfitury
Masło ucieramy z cukrem, stopniowo dodajemy do tego żółtka przetarte przez sitko i surowe żółtko. Uważajmy tylko, by nie zrobiły nam się kluski! Następnie dodajemy posiekane drobno migdały i pozostałe składniki ciasta. Na koniec wsypujemy mąkę. Po wyrobieniu ciasta czekamy aż odpocznie (około godziny). 2/3 ciasta rozwałkowujemy, wykładamy na posmarowaną masłem blachę, z pozostałego ciasta układamy kratkę. Wierzch smarujemy białkiem. Pieczemy około 20 minut w 190 stopniach. Gdy mazurek upiecze się i ostygnie układamy na nim owoce z konfitury i polewamy całość lukrem.
Mazurek różany
Ciasto:
350 g mąki pszennej
80 g cukru pudru
200 g zimnego masła
2 żółtka
Masa różana:
200 g białej czekolady
2 łyżki masła
200 g konfitury różanej
kilka łyżek syropu z płatków róży
migdały
kandyzowana skórka pomarańczowa
listki mięty i kawałek gorzkiej czekolady
Z podanych składników zagniatamy ciasto. Możemy to zrobić ręcznie, możemy wykorzystać do wyrobienia mikser lub Thermomix. Po wyrobieniu dzielimy na dwie części, rozwałkowujemy je na prostokąty. Pieczemy około 20 minut w 180 stopniach na złoty kolor. W oczekiwaniu na to, aż ciasto wystygnie robimy masę: czekoladę i masło roztapiamy w kąpieli wodnej i 2/3 rozsmarowujemy na cieście. Gdy polewa zastygnie smarujemy mazurki konfiturą. Resztę masy ponownie topimy i dekorujemy oba ciasta, tworząc kratkę. Polewamy mazurki syropem, ozdabiamy migdałami, skórką cytrynową, listkami mięty, tartą czekoladą.
Mazurek czekoladowy ze śliwkami
200 g suszonych śliwek kalifornijskich
4 łyżki winiaku
100 g gorzkiej czekolady
50 g masła
5 łyżek kakao
¼ łyżki imbiru
150 g cukru trzcinowego
4 białka
300 g mąki pszennej
50 g łuskanych orzechów włoskich
Śliwki drylujemy, przekrajamy na pół zalewamy winiakiem na 30 minut. Czekoladę, masło, kakao, imbir, 100 g cukru, 100 ml gorącej wody podgrzewamy na wolnym ogniu aż powstanie jednolita masa. Z białek i pozostałego cukru ubijamy sztywną pianę, którą mieszamy z przesianą mąką i drobno posiekanymi orzechami. Na koniec dodajemy masę czekoladową. Ciasto przekładamy do natłuszczonej tortownicy o średnicy 26 cm, dekorujemy osączonymi śliwkami, skrapiamy winiakiem, w którym się moczyły. Pieczemy 30 minut w 190°C.
Śmietankowy z sezamkami
Ciasto:
300 g mąki pszennej
200 g masła
100 g cukru
2 żółtka
aromat waniliowy
Masa:
250 ml śmietanki 30%
200 g cukru
1 opakowanie cukru z prawdziwą wanilią
200 g konfitury z mirabelek lub pomarańczy
2 łyżeczki wysuszonej i zmielonej skórki pomarańczy
8 opakowań sezamków
bakalie do dekoracji
Zagniatamy kruche ciasto, owijamy folią do żywności i mocno schładzamy w lodówce. Dzielimy je na pół, każdą część rozwałkowujemy na kwadratowy lub prostokątny placek, nakłuwamy widelcem i pieczemy dwa placki w 200°C. Śmietankę, cukier i cukier waniliowy, gotujemy 15 minut, co chwila mieszając. Na wystudzonych blatach ciasta rozsmarowujemy cienką warstwą konfiturę wymieszaną ze skórką pomarańczową, na niej równomiernie rozkładamy połamane na mniejsze kawałki sezamki. Przykrywamy masą śmietanową i dekorujemy według uznania.
Ciasto milionera
Ciasto milionera nie jest co prawda mazurkiem (chociaż też jest na kruchym spodzie i z masą na wierzchu!), ale jest równie pyszne, dlatego pozwoliliśmy sobie na umieszczenie tego super przepisu wśród królów Wielkanocnego Stołu.
Przepis na ciasto z bloga Kiełki smaku:
Maślany spód:
- 75g cukru
- 230g mąki
- 150g masła
lub spód bezglutenowy:
- 170g mąki kokosowej
- 60g zmielonych migdałów
- 150g masła
Karmel:
- 200g masła
- 150g cukru
- 80g złotego syropu (golden syrup)
- 400g słodzonego mleka skondensowanego
Czekolada:
- 300g czekolady mlecznej, gorzkiej lub białej
Zagniatamy ciasto, które następnie należy rozwałkować na blaszce i piec 16 min. w temperaturze 160°C. Bezglutenowy 2 minuty krócej. Musi być lekko brązowe ciasto wtedy wyciągamy od razu z piekarnika.
Składniki na karmel wrzucamy do rondelka i gotujemy na wolnym ogniu przez kilka minut, aż do rozpuszczenia się wszystkich skłądników. Temperatura karmelu powinna być 115 stopni. Po zakończeniu wylewamy na spod i zostawiamy do wystygnięcia najlepiej na kilka godzin.
Na zimny karmel wylewamy rozpuszczona czekoladę i czekamy ok 2 godzin aż zastygnie.
Kroimy na cząstki 2cm x 3cm. Smacznego!
Wesołych Świąt!