Dzisiaj jest: 23.4.2024, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Mole spożywcze — nieproszeni goście w kuchni.

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1833 Autor:

Poznaj najlepsze sposoby na mole spożywcze.

Mole spożywcze — nieproszeni goście w kuchni.
Ci z Was, którzy mieli mole spożywcze w swoim domu zapewne wiedzą, jakie to utrapienie i zmora. Chociaż ich postać dorosła nie wygląda najgorzej, tak ich larwy i odchody już nie są miłym widokiem dla oka, że o zdrowiu nie wspomnę. Pomijam fakt generalnego sprzątania, wyrzucania z szafek produktów spożywczych i walki z tym szkodnikiem oraz obawą przed ponowną inwazją. Aby wygrać, najpierw trzeba poznać wroga. 
 

Mole spożywcze - Poznaj wroga!


Mól spożywczy to inaczej mklik mączny lub omacnica spichrzanka. Zamieszkuje tam, gdzie przetrzymywana jest żywność. Jak wygląda ten potwór kuchenny?  Ma on brązowo-szare ubarwienie, około 5 mm długości ciało. A zatem gigantem nie jest. Ale za to ma podły charakter! W początkowej fazie występują w formie małych, cienkich i podłużnych larw zarówno w kolorze białym, jak i brązowym, które zamieszkują sobie tam, gdzie trzymamy produkty spożywcze. Kochają one kasze, ryże, mąkę, makaron, płatki, cukier, przyprawy itd… Mole spożywcze zostawiają po sobie delikatną nić, podobną do pajęczyny, którą można zauważyć w opakowaniach sypkich produktów spożywczych czy pojemnikach. Tam mole składają jaja. Jest to dla nich najlepsze miejsce, ponieważ mają stały dostęp do pokarmu i odpowiednią temperaturę. Dzieci mola to larwy, czyli małe, cienkie pełzające szkodniki. Charakterystyczne dla nich są białe lub brązowe główki. 

RADA: Jeśli zauważysz choć jedną larwę mola spożywczego w opakowaniu produktu spożywczego lub dorosłego mola, natychmiast pozbądź się tego produktu – nie jest on już do spożycia.

Skąd się biorą?
Nie przejmuj się jeśli znajdą się one w twojej kuchni. To nie znaczy, że jesteś brudasem, że masz w szafkach nieład, a produkty są przeterminowane. Zastanawiasz się zatem, skąd biorą się mole spożywcze? Najczęściej dostają się one do naszych domostw z produktami spożywczymi prosto ze sklepu. No niestety kochani, taka jest prawda. Nie zawsze można je od razu zauważyć i wystarczy chwila nieuwagi, aby rozpleniły się i zagościły na dobre w naszej kuchni.  

 

Mole spożywcze - Jak się ich pozbyć?

Jakie są sposoby na mole spożywcze? Jak skutecznie się ich pozbyć? Oto kilka rozwiązań problemu. 

Specjalne preparaty ze sklepu. Na rynku dostępnych jest wiele środków, w które można się wyposażyć do walki z tymi intruzami. Są to na przykład lepy na mole lub preparaty, które rozsypujemy na produkty sypkie. Oczywiście w walce z molami pomoże też wyrzucenie opakowań z jedzeniem, w których mogą znajdować się larwy. Niestety, larwy potrafią przegryźć zamknięte opakowanie, byleby dostać się do pożywienia. Zatem wszystkie podejrzane produkty należy niezwłocznie wyrzucić, a szafkę wyczyścić odpowiednimi preparatami.


enlightened CZYTAJ TAKŻE: Jak urządzić wnętrze mieszkania?

Ocet. To domowy sposób na mole spożywcze. Mole nie znoszą octu. Wiadomo, że ocet posiada drażniącą woń. Zatem tam, gdzie go czuć, samice mola nie złożą jaj i nie zamieszkają. Z octu można stworzyć miksturę, która zdezynfekuje powierzchnię szafki i wypłoszy mole spożywcze.

Przepis na taki preparat:
szklanka ciepłego octu spirytusowego,
po 4 krople olejku lawendowego, goździkowego i eukaliptusowego. 

Preparatem spryskujemy miejsce występowania moli.

Aromat waniliowy. Mole spożywcze nie znoszą także aromatu waniliowego. Aby pozbyć się moli, można przygotować specjalny preparat. Bierzemy watę lub ligninę i nasączamy ją olejkiem waniliowym. Tak przygotowany odświeżacz umieszczamy w szafce z produktami spożywczymi. Oprócz odstraszania moli zapewni nam on również przyjemny zapach w szafkach kuchennych.

Cytrusy i liść laurowy. Często słyszy się opinie, że skórki z cytryny lub pomarańczy umieszczone w szafce odstraszają skutecznie mole. Z kolei liść laurowy umieszcza się w pojemniku z kaszą czy mąką, tak aby mole nie złożyły tam swoich jaj. Mole spożywcze nie znoszą jego aromatu. Sposób na liść laurowy jest znany mi jeszcze z dzieciństwa, gdyż robiła tak zawsze moja babcia i faktycznie działało. Skórka również ma intensywny zapach, a tego mole nie lubią. Zatem nie zaszkodzi umieścić jej w szafce, przy okazji zapewni jej miły zapach i odświeży pomieszczenie.

Pułapki na mole spożywcze. Na rynku dostępnych jest wiele różnych specyfików na mole spożywcze. Ot, chociażby pułapki na mole spożywcze. Jest to jedna z najpopularniejszych metod walki z nimi. Są to kartoniki z preparatem, który zachęca swoim zapachem, a zarazem unieruchamia mole za pomocą kleju. Dorosłe osobniki umierają, nie rozmnażają się dalej i w ten oto sposób pozywamy się moli. Pułapki na mole można zastosować  wewnątrz szafek  i w całej kuchni. A co z larwami? Niestety się na to nie łapią, ale pozbywamy się ich, wyrzucając produkty, w których zostały złożone jaja. 

Spray na mole spożywcze. Na rynku dostępne są także preparaty na mole w formie spray. Płynem takim spryskujemy powierzchnie szafek lub półek, gdzie występują niepożądani goście. Na rynku dostępne są też produkty sypkie, z którymi należy obchodzić się jednak ostrożnie, by nie dostały się do jedzenia. Najlepiej taki produkt umieścić na końcu szafki. Są to jednak preparaty chemiczne, z którymi należy obchodzić się ostrożnie, gdyż działamy w kuchni, a więc tam, gdzie gotujemy, przechowujemy, jemy. 

Higiena w kuchni. Regularne porządki w kuchni również pozwalają na zahamowanie rozwoju moli spożywczych. Higiena plus wyżej wymienione sposoby to gwarancja sukcesu. Warto najpierw zacząć od domowych sposobów na mole spożywcze. Dopiero gdy one okażą się nieskuteczne, można sięgnąć po środki chemiczne. Po przyjściu ze sklepu można nasze sypkie zakupowe produkty umieścić w zamrażarce, ponieważ niska temperatura zabija larwy moli spożywczych. Zatem mamy wtedy pewność, że nic niepożądanego ze sklepu nie przynieśliśmy do naszej kuchni. 

Walka z molami spożywczymi bywa uciążliwa i niekiedy długa. Ale tylko konsekwencja w działaniu, stosowanie preparatów i generalne porządki są w stanie uwolnić nasze szafki kuchenne i nasze produkty od tych małych, acz wstrętnych insektów. 

Źródło zdjęcia: pexels
Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Captcha
Przepisz tekst widoczny na obrazku.
KOSMETYKI NATURALNE***KOLAGEN NATURALNY w PROMOCYJNEJ CENIE***Użyj kodu rabatowego: (netkobieta57) ***