Boczniaki rosną dziko głównie na pniach drzew liściastych, owocują jesienią, a także podczas łagodnej zimy. Boczniaki właśnie teraz można kupić w niektórych dużych sklepach i na straganach.
Na co zwrócić uwagę wybierając boczniaki?
Jeśli wybieramy się do sklepu lub na targ w celu kupienia boczniaków warto wcześniej dowiedzieć się jak wybrać najlepsze okazy, które będą nam smakowały.
Dojrzałe boczniaki mogą mieć różną wielkość kapelusza (od 5 do 13 cm.). Najlepsze są boczniaki o suchych, gładkich kapeluszach w kolorach szarobrązowych lub szarobłękitnych.
Niektórym się wydaje, że im większy boczniak tym lepszy. Niestety nie do końca jest to prawda. Na logikę biorąc im większy grzyb tym dłużej musiał rosnąć, a im dłużej rośnie tym jest starszy. Jeśli kupujesz dla przykładu owoce w sklepie to wolisz wybierać świeże czy takie, które leżą już kilka dni na półce?
Co jeszcze warto wiedzieć kupując boczniaki?
Na wygląd i stan kapelusza.
Nie należy kupować boczniaków, które mają kapelusze pofałdowane lub wyglądające jak lejek. Boczniaki, które mają puste trzony są przejrzałe, po ugotowaniu będą łykowate i włókniste. Jeśli kupujemy boczniaki w sklepie zapakowanie w folię zwracajmy uwagę czy nie są nadmiernie zawilgocone, zaczerwienione, pokryte plamami lub pleśnią. Chociaż boczniaki w marketach sprzedawane są na tackach na których powinny być naklejone etykiety, to nigdy nie wiemy w jaki sposób były przechowywane.
Jeśli już mowa o supermarkecie to w sklepach można kupić boczniaki marynowane w słoiczkach. Czy warto spróbować? Na pewno warto! Boczniaki doskonale sprawdzą się jako dodatek do dań, urozmaicą każdy obiad.
Musimy pamiętać tylko o tym, że boczniaki to grzyby, a grzyby są ciężkostrawne więc nie jedzmy ich raczej na kolację! Boczniaków nie można tez dawać małym dzieciom (do lat 6).
Jak przygotowywać boczniaki?
Boczniaki można smażyć, gotować, suszyć, dusić.
Z boczniaków można zrobić sos do ziemniaków lub kaszy.
Boczniaki można ugotować, a gdy wystygną pokroić i dodać do kapusty, albo zrobić z nich farsz do krokietów czy pierogów.
Boczniaki można samemu marynować.
Przepis na boczniaki marynowane:
- 1 kg boczniaków
Zalewa:
- 1/2 szklanki octu spirytusowego
- 2 szklanki wody
- 1 łyżeczka soli,
- 3 łyżki cukru,
- 10 ziaren pieprzu,
- 5 ziaren ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka gorczycy,
- 3 liście laurowe
Boczniaki należy najpierw obgotować w osolonej wodzie (10 minut), odsączyć i poukładać w słoiczki. Z pozostałych składników zrobić zalewę - wlać ocet i wodę do garnuszka, dodać cukier, sól, pieprz, ziele, gorczycę i liście laurowe. Zalewę zagotować. Przestudzić. Zalać grzybki. Słoiczki najlepiej pasteryzować około 10-15 minut.
Boczniaki - ciekawostki
Boczniaki zawierają wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk.
Boczniaki zostały dokładnie przebadane przez słowackich naukowców i ci, odkryli, że beta-glukan znajdujący się w boczniakach ma właściwości poprawiające odporność i zwalczający niektóre nowotwory.
Japońscy naukowcy natomiast odkryli, że boczniaki zawierają substancje, które mogą spowolnić procesy starzenia.